| Unuseranonim a întrebat:

Se mai lupta cineva cu dismorfofobia?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poate te ajută asta.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Dismorfofobie

| Unuseranonim explică (pentru sadrian46):

Stiu ce este, voiam sa stiu daca mai e cineva aici care se lupta cu ea. E oribil…

| sadrian46 a răspuns (pentru Unuseranonim):

E oribil… Ce e oribil? Cu ce lupți, hai, povestește!

| Unuseranonim explică (pentru sadrian46):

Cu atacuri de panica si ganduri obsesiv compulsive care nu ma lasa sa imi traiesc viata la maxim. Ma lupt cu depresia de cel mult 9 ani din cauza acestei tulburari si odata cu inaintarea in varsta tulburarea asta persista si mai tare. Toata energia pe care ar trebui sa o consum pe lucruri mai utile se duce pe aparenta fizica. Aceasta tulburare este plasata pe spectrul tulburarilor obsesiv compulsive, precum anorexia. Daca nu te-ai luptat niciodata cu atacuri de panica sau tulburari de anxietate generalizata nu prea ai cum sa simpatizezi. Si nu, obsesia asta asupra aspectului fizic nu este legata nici pe aproape de narcisism. E oribil sa observi ca ceva nu este la locul lui si sa te uiti in oglinda si sa observi ca esti deformat, sa te vezi ca pe un monstru