| OctavianDanielMaria a întrebat:

Se mai practica prostia asta la cununia religioasa? "Mărit să fii mire ca Avraam, binecuvântat să fii ca Isaac, să te înmulţeşti ca Iacov, umblând în care şi lucrând în dreptate poruncile lui Dumnezeu" (Molitfelnic, p. 101), iar femeii i se spune: "Şi tu, mireasă, mărită să fii ca Sarra, să te veseleşti ca Rebeca, să te înmulţeşti ca Rahela, veselindu-te cu bărbatul tău şi păzind rânduielile Legii, că aşa a binevoit Dumnezeu"

5 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Din cate stiu da.Dar cu ce te deranjează?

Răspuns utilizator avertizat
| Freya1 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Stiu da, ca sunt ortodoxa si am citit si biblia.Dar daca nu vrei sa faci cununie religioasă pentru ca nu ii suporți pe cei enumerați nu o faci.

| Lukasssz a răspuns:

Din pacate, da

| Meme10Meme a răspuns:

Am ajuns sa veneram o religie evreiasca (sau cum îmi place mie sa-i zic, jidaneasca).