| anonim_4396 a întrebat:

"se poate face multi bani" sau "se pot face multi bani"?

9 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Varianta a 2-a.

| sabin89 a răspuns (pentru T0T):

"Se poate" este o expresie impersonala. Predicatul trebuie sa se acorde cu subiectul. Dar aici nu avem subiect. Daca spunem "eu pot face multi bani", este corect, pentru ca am acordat predicatul "pot" cu subiectul "eu". In mod asemanator "tu poti face multi bani" sau "el poate face..." In exemplul dat, nu e vorba nici de eu, nici de tu, nici de el etc.

| T0T a răspuns (pentru sabin89):

"bani" este subiectul. Cine/ce se fac? Bani se fac. Sau altfel spus. "Bani se pot face mulți". Nu e aceeași situație cum ai pune "eu" sau "tu", acolo. Dacă îi scoți, propoziția are cu totul altă conotație.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pot

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Valeu, sa nu te recunosc cu avatarul ala laughing. Ce/i cu intrebarea asta? Nu e stiulul tau

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu care crezi ca e subiectul in propozitia asta? Este "bani", asa cum zice t&T? Daca zic "eu pot face cu afacerea asta multi bani", e clar ca subiectul este "eu" si nu "bani". Dar daca incepi cu "se poate...", subiectul cred ca e subinteles: "cineva" sau "oricine". Sensul ar fi cam asa: "Cineva ar putea face multi bani cu afacerea cutare".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se pot e corect

| Habbsha a răspuns:

"se pot face multi bani" e corect.

| SecretDarky a răspuns:

Varianta 2 se pot