| valentingb a întrebat:

Se spune ca barbatilor le plac femeile mai putin inteligente decat ei. Asa e,domnilor? Desigur si doamnele,domnisoarele, pot sa comenteze.

Răspuns Câştigător
| Mademoiselle18 a răspuns:

Pai..nu stiu exact cum gandesc baietii/barbatii dar consider ca majoritatea prefera fete mai putin inteligente pentru a le putea manipula si pentru a le "juca pe degete". Cu toate astea, cred ca un baiat cu capul pe umeri care incearca totusi sa-si foloseasca materia cenusie catusi de putin, prefera sa aiba langa el o fata cu care are ce vorbii, care nu se gandeste doar la farduri, cumparaturi, etc si care are cat de cat o cultura generala cu care se poate mandri happy

14 răspunsuri:
| ionutzul31 a răspuns:

Asa este.Nu ma intelege gresit, eu n-as sta langa o batuta in cap, dar nici langa una mai desteapta ca mine...si nici ea n-ar sta langa mine pentru ca...asa cum un barbat nu vrea o femeie mai desteapta langa el, nici o femeie nu doreste un barbat mai putin inteligent ca ea.E o regula aplicata in viata de zi cu zi, fara ca multa lume sa isi dea seama.
Bafta

| MasterOfDisaster a răspuns:

Cred ca atunci cand sunt tineri si cauta distractie, da, baietii/barbatii prefera fetele cu un intelect inferior, atat timp cat sunt atragatoare din punct de vedere fizic.

Dar cred ca atunci cand inainteaza in varsta si vor sa isi formeze o familie, si barbatii isi doresc o femeie inteligenta langa ei.

Parerea unei fete laughing.

| RockNbeer a răspuns:

Eu nu ma includ in categoria aia laughing, de ce as vrea sa imi petrec timpul langa o batuta in cap?

| Mădă0611 a răspuns:

Da, ca altfel se simt complexati.
Societatea zice toata ziulica, in toate locurile ca barbatul e cel mai cel, cum ar fi ca un barbat sa aiba impresia ca e adevarat si in relatia lui femeia e mai inteligenta? E ca vorba aia, e ok sa bati femeia, dar e rusinos sa te bata ea; nu e rusinos ca esti animal si prost, la propriu, dar ca esti slab si prost, la figurat, da.

| valentingb explică (pentru Mădă0611):

Sper ca replica ta e la modul general, pentru ca eu unul iti dau dreptate.Am batut destui care au dat in fete/femei. Meseria mi-a si permis asta, am avut o meserie care ma satisfacea totalhappy.Mai putin financiar.

| Mădă0611 a răspuns (pentru valentingb):

General. Vad ca unii spun ca ce sa faca cu una proasta. Nu asta e ideea. Barbatii vor femei inteligente, dar nu mai inteligente decat ei. Nu?

| valentingb explică (pentru Mădă0611):

Nu stiu..eu doar intreb. Personal, cred ca ti-ai dat seama deja ce as alege.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu neaparat, dar e regula si sunt foarte putine abateri care tind spre zero

| Wøodenpints a răspuns:

Nu-i vorba că pe ăstea le preferă, dar majoritatea doar de ăstea au parte.

| oprescudorin11 a răspuns:

Imi pare rau ca sunt barbat, daca eram femeie poate agatai si tu ceva! Dar nu e timpul pierdut.
Daca tot m-am bagat in 'hora', hai sa zic:
barbatii si femeile par egale :daca au sexul invers, asta e datul.
La orice om ii convine sa fure, dar ca sa furi, alalalt trebuie sa fie mai prost!
Ca atare atat femeil; e cat si barbatii cauta ceva mai de proasta calitate ca ei. Simplu. E o cautare a oamenilor complexati inferior.
Asa cred eu.

| raluk27 a răspuns:

De fapt barbatii prefera femeile care "par" mai putin inteligente decat ei. De ce? Pt ca oricat de inteligenta ar fi o femeie, un barbat nu va recunoaste niciodata asta, nu va vorbi despre asta si cu atat mai mult nu va admite ca e mai inteligenta decat el. Barbatii prefera fetele naive: "vaaaaiii, dar ce capsator interesant! Oare la ce foloseste si cum functioneaza?"
Iar el, marele mascul feroce, ii face o demonstratie de inteligenta inginereasca, explicandu-i treaba cu capsele, pentru ca intr-un final, ea sa conchida plina de admiratie "Vai, cat esti de destept! Nu stiam asta. Bine ca m-ai invatat!"
Fara sa fie cu suparare, este si asta un mijloc de a manipula usor barbatiihappy

| NesquikDuoSpecial a răspuns:

Sunt o domnisoara, dupa cum ti-ai dat seama: Da, este adevărat. Deși ei nu își dau seama, își doresc sa fie superiori si urasc sa fie corectati/completati/ etc...

| Alexandra101112 a răspuns:

Desigur,ca sa poata sa faca ei ce vor din ele

| vitaminastefan a răspuns:

Ce spui tu e doar o parere generala, probabil.
Personal prefer sa aiba un gram de inteligenta, fie ca este egal sau peste, dar nu sub.