| redrooose a întrebat:

Se stie ca a existat intotdeauna o rivalitate intre moldoveni si olteni...Deci Moldoveni vs Olteni: pe care ii preferati? De ce? SAU Ce parere aveti despre fiecare? (este doar un sondaj personal :d)...Recompensa: funde pentru cele mai interesante raspunsuri.

Răspuns Câştigător
| Aditzu a răspuns:

Indiferent de unde provenim si cum ne "numim" (olteni sau moldoveni, etc) suntem toti Oameni si fiecare dintre noi alegem cum sa ne comportam, sa gandim si sa actionam.
unii aleg bine unii nu.de aici pleaca conflictele. daca 30%(ex) din moldoveni aleg "rau", toti moldovenii (100%) sunt etichetati ca fiind niste oameni de joasa speta.
la fel si in cazul oltenilor si a celorlalti.
eu sunt oltean si cunosc si olteni rai si olteni buni. la fel si in cazul moldovenilor.
gresim cand criticam la gramada si nu individual tongue. parerea mea.
bft tongue

7 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Pai,sa recapitulam ce face fiecare natie:

Noi, moldovienii:
-ii dam in cap barmanului Costel ca nu vrea sa ne dea pe caiet
-ii dam in cap lu' tata ca nu vrea sa-mi lase pamantul
-o violam pe Tanti Safta de 95 de ani
-o violam pe surioara de 5 ani
-bem la birt si uitam copchii in casa pana dau foc la casa, si implicit si lor
-suntem betivi
-suntem ciudati
-suntem saraci incat dam in cap daca nu primim o sticla de vin
-avem vin big grin
-avem oameni nesimtiti
-avem rromi
-avem cele mai macsime bunaciuuuuni din tara, sa moara pulifrici!

Oltenii:
-betivi
-prosti
-prazari
-amuzanti
-nu stiu sa fi vazut vreodata o olteanca ce merita violata
-oltencele sunt nasoale
-Craiova are rromi
-Universitatea Craiova suge!
-Hai Oltchimul! laughing

Moldovenii inving in prelungiri.Pace!

| MihaiAlexandruEnache a răspuns (pentru Dumnezău):

Oltencele sunt nasoale? cea mai frumoasa dintre cele mai populare fete de pe net este Roberta Ghimpeteanu care este fix din Craiova si tu spui ca sunt nasoale? vin-o si vezi daca asa este

| Damii a răspuns:

Pai...acuma sa fim sinceri...TOTI suntem romani! TOTI suntem oameni!

| Aditzu a răspuns:

"deumnezău"... esti praf

| izabelageorgiana a răspuns:

Eu una sunt olteanca dar am prieteni moldoveni cu care ma inteleg grozav. Nu mi se pare normal sa etichetezi o intreaga regiune dupa cativa tantalai care fac cine stie ce. Nu toti moldovenii sunt de treaba la fel cum si printre olteni gasesti specimene care fac umbra pamantului fara rost. Cu toate ca sunt din acea regiune nu consider ca noi oltenii suntem superiori. In concluze este o alegere pe care nu doresc sa o fac din moment ce nu cunosc toti moldovenii si nici toti oltenii.

| CrazyDiddi a răspuns:

Eu cred ca tin cu moldovenii.sunt sigurahappy oltenii nu prea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum spune şi Aditzu, nu trebuie să generalizăm.
Despre moldoveni se vorbeşte mai des la ştiri despre violuri, crime şi furturi. Asta e observaţia mea. S-ar putea însă să greşesc.
Nici ceilalţi nu sunt departe.
Cum nu cunoaştem toţi moldovenii şi toţi oltenii, nu îi băgăm pe toţi în aceeaşi oală. Eu să zicem că prefer moldovenii din motive personale, cel puţin virtual cunosc destui de treabă. Dar virtual, că nu ştii cine se ascunde în spatele monitorului. Cu nişte olteni am avut probleme, lucru care m-a făcut să fie scârbită de ei. Totuşi sunt sigură că există şi olteni de treabă.
Şi sunt sigură că regiunea de provenienţă nu este un criteriu de a califica o persoană.