| MihaiAndrei666 a întrebat:

Seara buna!
Ce parere aveti de duritatea pedepselor privind omorul din culpa,violul, omorul cu premeditare? Nu vi se par prea mici?

25 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La omor din culpa, in cazul accidentelor rutiere, as cere niste pedepse mai serioase, de regim rutier. Adica, daca unul are deja cazierul rutier patat, si ajunge la omor din cauza asta, nu l-as mai lasa decat cu biciclete si mopede.
Mai bine am lasa chiorii si epilepticii sa conduca, decat cocalarii care fac accidente pe banda, dupa ce au luat permisul pe 300 de euro.
Violul si omorul cu premeditare sunt suficient de pedepsite. As adauga munca obligatorie in penitenciare, in contul banilor cheltuiti pentru ei. (hrana, curatenie, personal, utilitati).

| Plato a răspuns:

Mult, mult prea mici. Nici vorba sa fie dure.

Viol = cel putin 15 ani si castrare
Crima cu intentie = Pe viata, indiferent de circumstante
Omor prin imprudenta = ~20 de ani
Pedofilie / violarea unui copil = Pe viata, si castrare doar de distractie, ca oricum nu mai are unde.

Asa ar fi normal.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

"castrare doar de distractie"
Foarte normal, intr-adevar.

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar de viata distrusa a copilului pe care l-a violat ce zici? Foarte normal, intr-adevar. Da, doar asa, sa sufere.
Eu, sincer, as introduce tortura pentru unele fapte. Ti-am mai zis, ca in inchizitia spaniola, doar ca nu in public si nu care se sfarsesc cu moartea. Jegurile alea nu merita sa moara, scapa prea usor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

Ochi pentru ochi sau cum?
Dacă cineva face o crima, faci si tu una?
Nu a fost "normal" ce a făcut. Daca vrei sa dai un exemplu pozitiv, nu faci si tu ceva la fel de anormal.Nu îl torturezi.Cu ce te mai deosebești dacă faci același lucru? Suna a clișeu, dar nu poți invoca motive etice sau morale cât timp pedepsești răul cu rău.Moralitatea nu are excepții. Daca are pentru tine, are si pentru el.
"Doar asa, sa sufere". Asta zici tu.Sa zicem ca îl intrebi pe el de ce a făcut-o si îți raspunde la fel"doar asa, sa sufere".Mai e vreo diferenta între voi 2? Daca ăla e jeg, tu ce ești?

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Logica ta... nu e logica deloc. Diferenta e ca el a torturat un suflet nevinovat, eu un monstru fara suflet.
E ca si cum i-ai spune unui politist: " de ce iei de infractor? daca el a facut rau cuiva, ii faci si tu lui? ce exemplu dai?"
Da, draguta, politistul face ceva bun facandu-le ceva rau oamenilor rai, intelegi? Oameni rai fac lucruri rele oamenilor buni.

De fapt, ce tot spun? Aia nu mai sunt oameni. Un violator, criminal sau pedofil, nu mai poate fi numit om, ci doar monstru nenorocit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

Monstru fără suflet? Poate.Dar de ce "monstru"? E tot un om.Ca tine.Ca mine. Daca nu are suflet(la propriu),dacă nu se poate controla, tor e el vinovat? Daca era schizofrenic, nu erai atat de drastic, nu? Gandeste-te ca, pana la un anumit punct, e la fel.Nu e 100% alegerea lui.
Si ce anume face polițistul? Il trage in teapa? N-am zis nicăieri ca nu-s de acord cu închisoarea.Pedeapsa normala, fireasca.De aici pana la tortura(care, ca sa te citez pe tine, e inumana)e cale lunga.
Ba da, sunt oameni.Nu monștri, nu diavoli, doar oameni.De ce sunt ei capabili ești si tu, pana la urma.

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, nu sunt capabil. Eu n-as putea nici sa omor pe cineva, nici sa violez, nici de acte de pedofilie n-as fi capabil.

Ok, pentru mine nu sunt oameni, tu poti sa empatizezi cat vrei cu monstrul.
Unde esti, Tepes?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

Știi vorba aia, niciodată sa nu spui niciodată.Ai fi capabil, de toate astea. Dacă nu din plăcere, de nevoie.
Uita-te in oglinda.

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

De nevoie... poate doar daca vad ca cineva incearca sa omoare pe altcineva. Atunci da, l-as impusca daca as avea ocazia (pe agresor).
Nu-mi vine in minte nicio situatie in care sa fie nevoie de un viol...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

Deci ai omorî pe cineva, de nevoie.Un criminal face același lucru, din plăcere.Aceeasi fapta, același rezultat, aceleași consecinte, doar motivele sunt diferite.
Gandeste-te ca ori mori, ori violezi pe cineva.Ia-o prin absurd.Ideea e ca poți.Ca ești capabil.

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma crezi sau nu, NU as viola nici in situatia aia. I-as zice, senin: "trage!"

| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

E o diferenta între o întrebare pur teoretica si o situație concretă. Asta zici acum.In situația aia poate ai reacționa altfel.
Plus ca motivele nu trebuie sa fie neapărat altruiste. Daca m-ai fi întrebat acum ceva timp, si eu as fi dat același răspuns ca tine.Nu din altruism, evident.Ci pentru ca moartea părea cea mai buna opțiune si nu ar fi fost considerată sinucidere(un pacat), ci dimpotrivă, o fapta buna.O fapta extrem de buna.

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum am spus, "ma crezi sau nu".
Cat despre viata, imi place foarte mult si chiar n-as vrea sa mor, decat daca e necesar. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

Dacă tu te crezi, e suficient happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Plato):

Amuzant.

1. Agati una frumos, toate bune, o babardesti, vrea dur, i-o dai dur. Ziua urmatoare isi scoate certificat medico-legal si te acuza de viol, dupa care incepe sa te santajeze sa o platesti ca sa isi retraga plingerea. Nu ai de unde sa o platesti cit vrea, ajungi la bulau pentru viol.
2. Iei un om care ar putea sa aduca plus-valoare societatii si il transformi intr-o povara pentru restul vietii. Pentru ca... ce?
3. Amuzant, din nou.
4. Castrat chimic si munca in folosul comunitatii vreo 20 de ani ce are?

Ai uitat de taiat miinile hotilor si omoriti cu pietre ateii si homosexualii.

| Plato a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

1. Nu "babardesc" pe nimeni dupa o zi, pana nu va fi o relatie serioasa si nu am incredere in ea, nu se va "babardi" nimeni.winking
Si eu nu "agat".
Pentru acuzare de viol, e nevoie de semne de violenta sau agresivitate, adica s-o strangi de gat sau ceva, sau o dovava ca a fost santajata in alt fel decat fizic. Ei bine, eu nu strang pe nimeni de gat, nici nu agresez sau folosesc violenta. Asa ca, distinsa domnisoara a gresit baiatul, ca eu nu ma bag man la asa ceva.

2. Un criminal/pedofil/violator nu mai e om. Mai apoi, ideea de a pune binele statului pe primul loc e o idee extremista-fascista. Trebuie sa ne gandim la victima, nu la stat. Victima a suferit, sufera si agresorul, chiar daca pe banii statului.

3. Merge si chimic, desi as prefera fizic. Merge si munca in folosul comunitatii, dar din calitatea de prizonier. Adica sa fie inchis, iar ziua dus la munca. Nu sa fie liber in societate, ci prizonier, detinut. Cand merge la munca in folosul comunitatii, sa fie bineinteles incercuiti de gardieni si tinuti departe de societate.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Plato):

1. Ziceam la modul general, nu neaparat tu. Unora le place cu strins de git, palme peste bot, tras de par, etc.
2. Orice om e om. Iti calca unul copilul cu masina in fata ta. Se da jos si incepe sa se dea rotund ca cine e el, ca are pile si se pisa pe el de copil. Il dai cu capul de capota pana crapa, asa cum merita. Sa faci bulau pe viata pentru asa ceva?
3. Munca in folosul comunitatii ca si prizonier, dar intr-un regim mai lejer care sa coste mai putin decat o inchisoare standard. Prefer sa se duca banii mei in spitale si gradinite, nu sa stea diversi gigei la bulau. P.S. Adesea vad pirnaiasi la diverse lucrari cu 1-2 politai dupa ei in Iasi. Ma crezi ca stau si ii analizez cu atentie si concluzia rapida e ca astia sunt mai relaxati decat omustenii ANGAJATI care lucreaza la Salubris? Casa-masa platite, ii scoate la sapat un sant sau dat cu matura si aer curat...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

2. Ai auzit tu experienta unuia care a fost in inchisore? De fapt penitenciarele sunt intretinute din banii lor, nu din banii statului. Plus ca traiesc in conditii uneori inumane, sunt tratati de gabori in conditii inumane, nu mai e nevoie sa fii de acord cu asta. ca 80% din ce spui tu se intampla deja.
Se intampla deja. si-o i-au in freza chiar daca nu au facut nimic pentru ca cad de victime.

3. Pai care sa fie castrat fizic? Aia normali...ca daca e militian pedofil/violator Sau e cu "pile" Nu plateste aceeasi pedeapsa ca unu normal.

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Inchisoarea nu e gradinita, nu trebuie sa fie usor si placut, trebuie sa fie terifianta. Ca altfel, o gramada de oameni s-ar duce pentru cazare si masa gratis, pe care in libertate nu le au. Mi se pare logic ca inchisoarea sa inspire frica. Foarte bine daca e asa.
Asta cu "nu au facut nimic"... sa fim seriosi. Se intampla, uneori, sa fii nevinovat in puscarie, dar nu tocmai frecvent. In general sunt vinovati.

Cat despre Politie... stii cum e? Probabil ca nici tu nu ai fi la fel de dur cu fratele tau cum ai fi cu un strain. Politistii sunt un fel de familie, asa ca e logic ca se vor trata diferit unul pe altul. Asta nu inseamna ca e bine sau normal, insa e ceva ce nu putem schimba, politistii vor empatiza mereu intre ei.
Cand merge un politist la inchisoare, gardienii nu-l vor teroriza, ca ieri erau de aceeasi parte si mna... empatizeaza cu el.

"Conditii inumane"... pai umanitatea e pentru oameni. Criminalii, violatorii si pedofilii, nefiind oameni, ci monstri, nu avem de ce sa-i consideram demni de tratament uman.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

"Probabil ca nici tu nu ai fi la fel de dur cu fratele tau cum ai fi cu un strain. Politistii sunt un fel de familie, asa ca e logic ca se vor trata diferit unul pe altul. "
Wtf din "familie"? rolling on the floordoamne fereste, Nu stiu eu nu gândesc asa, normal si rational ar trebui sa-ti fie scârba si sa intri cu capul in pãmânt de rusine doar prin simplu fapt ca e din "familia" ta. Desi nu ar mai trebui sa fie. Plus sa mai platesti si daune morale victimei, cu victima trebuie empatizat.
De un strain nu poti sa zic ca imi pasã, sigur judec dar nimic mai mult. Ura n-am de ce sa am.

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai da, a dezonorat familia, dar totusi e fratele tau. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi se par ok

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu chiar, roata se intoarce impotriva multora. De multe ori inzecit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca fapt divers, consider că cei care propagă idei împotriva drepturilor omului(cum e un exemplu aici) ar trebui să răspundă penal