| fatiggue a întrebat:

‘seara! Ce lucruri vă inspiră?
Ce activități vă dau un imbold de viață și vă motivează să creați/trăiți?
Dacă se poate, lucruri cât mai concrete.
O piesă, o carte, un film, un video, un citat, un obiect sau orice altceva care vă trezește la viață. Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rasul lui George R.R. Martin.

| fatiggue explică (pentru anonim_4396):

Pot spune că îs zgârcit când e vorba de fundă, nici nu îmi pasă, nu o dau.
Însă se pare că ești singurul care a dat un răspuns cum mă așteptam eu.
Nu îmi dau seama dacă ai zis-o la mișto, dar ceea ve voiam eu să observ e diversitatea surselor inspiraționale.
Am râs copios la o compilație de râs a tipului, mi-ai facut seara mai bună.

| gemeni6226 a răspuns (pentru fatiggue):

Sunt de acord ca si eu dau funda la cine ma face sa rid, totusi era corect sa pui intrebarea la trivia amuzante sa stie omul ca vrei un raspuns de care te poti amuza ca nu mai dadeam un raspuns serios sau poate deloc.

| gemeni6226 a răspuns (pentru fatiggue):

In alta ordine de idei ai intrebat ce ne motiveaza sa traim deci era ceva ce se referea la o viata intreaga nu la o zi sau o ora.Caci daca puneai asa intrebarea ce te motiveaza acum in ziua de azi pai atunci pot veni zilnic cu raspunsuri pana cand sunt pe TPU in fiecare zi ce lucru bun sau ce m-a facut pe ziua respectiva sa-mi fie bine.Azi de exemplu ca baiatul meu se bucura ca a mai cumparat un iepuras si ce frumosi si dragalasi sunt amindoi si ma mai bucur ca maine si poimiine voi avea zi libera, si ma mai bucur ca am vb cu prietenul meu virtual.Si ma mai bucur ca e foarte frumos afara si ma mai bucur ca am timp de toate pana merg la servici.

7 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Banii.
Nu sunt vreun incult, dar nici artist, ca sa creez altfel decat prin munca. A trai nu inseamna sa stai la filme ori cu ochii in carti.
Nu pot spune ca ascult o melodie sau vad un film, si am chef de viata real. Ala e un elan fals, viata se intampla din lucruri mai grele dar simple, decat literatura si pierdere de timp in fata ecranului.

| gemeni6226 a răspuns:

Pai chiar daca sunt singura dar am un prieten virtual care ma sustine de 12 ani si cu care vorbesc pe watsap zi de zi.In al doilea rind ma motiveaza reusita de zi cu zi a copiiilor mei, in al treilea rind ma motiveaza ca imi place serviciul pe care il am si ma simt bine la servici, in al patrulea rind ma motiveaza ca in timpul liber imi gasesc ocupatii care imi dau o stare de bine.Filme,carti,Facebook,tpu,si am apartamentul meu unde ma simt bine.Si ma mai motiveaza ca imi traieste mama care mereu a fost ca un inger pentru mine si m-a sustinut toata viata in orice am facut chiar si acum la peste 80 de ani si ma mai motiveaza ca am un frate cu care ma inteleg foarte bine si ma bucur ca in sfarsit dupa 6 luni de de zile, a reusit sa vina acasa fara sa fie nevoit sa stea 2 saptamini in carantina.

| StrongHeart a răspuns:

Ma inspira natura,oxigenul respirat pe malul unui lac atunci cand rasare soarele,cerul este rosu si ratele se intrec si fac un spectacol pe apa.
Ma inspira si oamenii si povestile lor,dar am realizat ca viata e prea scurta sa imi irosesc timpul gandindu-ma des la vietile altora.
Ma inspira nebunia mea care ma face sa cred ca sunt capabil de orice, nebunia aia trebuie sa o aiba oricine intr-o anumita masura pentru a supravietui si a duce o viata placuta.
Sa nu spui niciodata ca nu poti face ceva.Invatatoarea mea din scoala generala ne spunea mereu:Nu exista "nu pot",exista "nu vreau" si cam asa sta treaba
Daca esti realist cu tine,poate nu poti,de exemplu sa joci fotbal la nivelul lui Messi,dar poate cu munca poti sa ajungi sa fi un fotbalist bun in cartierul tau,ceea ce e ok.
Sau nu poti sa ajungi cel mai tare cantaret,dar poate cu putina munca poti sa interpretezi piesele tale favorite.
Sau sa zicem ca te uiti la un bodybuilder si spui "wow ce corp are omul ala",nu o sa fiu niciodata asa puternic.Ok,poate ca nu,dar poate tu te pricepi la desenat sau gatit si bodybuilderul ala nu o sa fie niciodata in viata lui in stare sa te egaleze in domeniul tau,in nișa ta.
Ma inspira chiar si lucruri mai putin placute despre persoana mea,pentru ca atunci am de lucru,am ceva de schimbat,daca as fi perfect m-as plictisi ingrozitor.
Ma inspira de multe ori oamenii care face bine ceva,nu conteaza ce,poate sa fie vorba de orice.
Daca vad un joc nou pe calculator,ma intreb oare cum a fost facut,oare cati oameni au lucrat la el,oare cum le-a venit ideea sa faca asta,nu trebuie sa fiu un IT-ist ca sa imi placa rezultatul produsului,pot sa apreciez fara sa stiu toata matematica din spatele unui proiect,sau te duci la un restaurant si mananci o mancare delicioasa,te intrebi oare cum a fost facuta mancarea aia,pai uite a luat ingredientele x,y,z si prin niste proceduri de gatit au facut o minunatie pe care o savurezi,sau o cladire cu o arhitectura complexa,orice.
Te inspira viata,realizezi ca viata nu este despre un singur om,toate lucrurile frumoase si marete s-au construit prin munca multor oameni si chiar prin suferinta,tot,de la limba pe care o vorbim pana la tehnologia pe care o folosim.
Suntem piese de puzzle,singur nu faci nimic, te pierzi, te agiti, nu iti gasesti locul, dar cand realizezi ca faci parte dintr-un intreg si din ceva mult mai mare decat tine, e multa intelepciune acolo, si un izvor nesfarsit de inspiratie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Banii si ambitia mea.