| Adlyna244 a întrebat:

Sfaturi clasa a 8-a?

Ce ar trebui sa recapitulez in vacanta? Cate ore din fiecare materie voi face la scl?

2 răspunsuri:
| AllyAlexandra20 a răspuns:

Cu recapitularea nu te stresa prea mult, doar încearcă să mai rezolvii exerciții la română și matematică, dacă ai vreo culegere și ai putea să citești operele pe care le vei avea de studiat în programă,( pe astea e mai bine să le cauți pe net, eu s-ar putea să nu ți le spun pe toate sau să le încurc) sau să întrebi o cunoștință care a dat examenul anul ăsta, te poate ajuta mai bine. Oricum lecțiile pe care le ai la examen le vei face (sau recapitula) intr-a 8-a.
Legat de numărul de ore, asta depinde. La română și matematică eu știu că am avut câte o oră în plus, iar o materie nouă a fost latina.

| AbominableBride a răspuns:

Buna, faci doar o ora de bio, si doua ore de istorie, doua ore de geografie. PUNE TE LA PUNCT CU GRAMATICA. toate tipurile de pronume. toate ciudateniile de genul adverb de intarire si articol demonstrativ, toate tipurile de locutiuni. toate cele. n o sa ai timp. o sa stai sa bagi pagini si pagini de literatura. succes mult!