| ElFenomeno a întrebat:

Sll TPU! Am scris 85 de poezii si as vrea sa le public intr-o carte, dar nu stiu cum.Cum as putea sa creez o carte?

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

Salut. Iti scrie un scriitor. Felicitari pentru alegere. E putin mai complicat decat crezi, sa stii. Mai ales atunci cand esti la inceput. Foarte pe scurt, iti voi explica cum se procedeaza: In primul rand, tu mergi la niste edituri pentru a vedea ofertele lor de pret (da, va trebui sa platesti pentru carte, din pacate in Romania cel putin poezia nu e la mare cautare de catre edituri decat desigur daca esti un poet recunoscut: gen Cartarescu, Soviany, Vakulovski, Moni Stanila si inca cativa.). Sa zicem ca ai ajuns la un concens si doresti la o anumita editura. Tu mergi acolo si predai manuscrisul tau editorului care o citeste si apoi iti spune cinstit si obiectiv daca materialul tau e bun si merita sa fie publicat. Sa spunem ca editorul si-a dat ok-ul. Mai departe, manuscrisul merge la un corector care corecteaza eventualele greseli (typo-uri, diacritice, spatii, semne de punctuatie etc, intotdeauna exista ceva, dupa care pagineaza frumos manuscrisul). Mai departe, tu esti chemat din nou la editura cu pricina pentru a alege impreuna cu editura o coperta, un anumit tip de paginare (cu numarul paginii sus sau jos, mai multe poeme pe o pagina sau unul singur etc etc) si pentru alegerea hartiei (hartie mai subtire, mai groasa, mai lucioasa, mai mata etc). Apoi trebuie sa te decizi asupra tirajului(numarul de exemplare) care de obicei trebuie sa fie de minim 100-200 si in medie e undeva intre 300-500 (aici totul depinde de tine). Mai apoi se trece la post-productie deci manuscrisul tau acum complet trece la tipografie unde este tiparita cartea, timp in care desigur tu ai timp sa organizezi o lansare de carte, unde sa inviti cunoscuti si sa dai spre vanzare volumul tau. Pentru un volum de 100 de pagini, in 300 de exemplare va trebui sa platesti cam 1500Ron cu tot cu codul ISBN. Acum, desigur ca daca volumul tau e cu adevarat bun atunci poti incerca cu sanse foarte mari de reusita sa obtii o sponsorizare pentru volumul tau, pentru a nu mai plati tu nimic. Daca se realizeaza si o lansare de carte reusita atunci ai obtinut si un profit binemeritat pentru munca ta. Acum, mi-ar place sa-mi trimiti manuscrisul pentru a putea sa imi exprim o opinie avizata (chiar daca sunt scriitor la origine am publicat si 2 volumuri de versuri) si eventual, daca e chiar bun atunci sa-i scriu si o prefata si eventual o recenzie. In ultimul timp am inceput sa ajut scriitorii/poetii foarte tineri pentru ca si eu la randul meu am fost ajutat cand am inceput. Eventual, putem realiza si o lansare la final. adresa mea de mail e: tudor_ursente@yahoo.com
mult succes si astept raspuns.

1 răspuns:
| Th3utz a răspuns:

E simplu! Te duci cu poeziile la o editura, le dai bani, si le publici intr.o carte! Si o reclama la televizor ar fi nemaipomenita ( pentru ca oamenii sa o vada)! Si apropo Felicitari!