| RAY a întrebat:

Socializarea virtuala poate înlocui socializarea reala?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intr-un fel, te atasezi de fapt de calculator si nu de persoana cu care vorbesti, pentru ca nu stii cu cine vorbesti pe internet, este doar un profil. Si daca o vezi pe video, nu o poti atinge.
Da eram un asemenea copil, care preferam sa scriu pe net propriile mele inventii, jocuri virtuale, care le traiam in capul meu. Uneori gasim pe net, ceea ce nu ne ofera oamenii reali de langa noi. Da e un fel de boala, ca ajungi sa te increzi in ceva care ti se spune pe net, si nu mai exista lumea din juru tau, iar persoana care te minte pe net, deja te cunoaste.
Singura parte buna la socializarea virtuala, este ca nu te mai simti singur cand n-ai pe nimeni langa tine. Si totul se petrece in capul omului, si probabil nu la fel si in capu persoanei cu care socializezi.

28 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, dar nu e de bine. Trebuie sa constientizezi mereu ca e egala cu 0.

| Mosotti a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

De ce e egala cu zero? Doar ca asa ne-au indoctrinat psihologii? Ca astia au alte interese, si multi nu se prind.
Intr-o buna parte poate fi inlocuita cu web si audio, dar nu total, asta clar, dar nu poti zice zero.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Mosotti):

Nu stiu ce parere au psihologii, nu am dat pe la ei.
E 0 pentru ca nu poti merge nicaieri cu un prieten virtual, ori grup.
Nu poti primi nici macar un sfat legat de vestimentatie, de exemplu, pentru ca una e pe camere si audio, alta e in mediul real.
Si eu am amici sau chiar prieteni "virtuali", dar nu e ca si cum as fi copilarit cu ei, cu toate ca e posibil sa vorbim aproape zilnic chiar de peste 10 ani. Nu pot spune ca ii cunosc 100%, aflu despre ei doar ce vor sa imi spuna, vad la ei doar ce vor sa imi arate. Este o socializare minima. Comparativ cu iesitul pe banca din fata blocului si schimbat doua vorbe cu vecinii (adica socializarea minima in mediul real), e exact 0.

| Mosotti a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Pai si in real afli despre ei ce vor sa spuna doar! La haine daca te pui in fata camerei si se vede bine, e f bine.

Normal ca nu e ca cea reala, dar na, merge si asa, insa in nici un caz egal cu 0.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Mosotti):

"Pai si in real afli despre ei ce vor sa spuna doar!"
Nu si cu mine. Sunt multe indicii care te fac sa afli multe chestii despre o persoana, daca petreci timp cu ea. Chestii care nu se vad pe camera.
Socializarea online se petrece dintr-un colt de camera, fiecare alege ce lasa sa se vada, si ce nu.
De asta exista si emotii cand ai vorbit cu cineva online mult, si urmeaza sa va vedeti in realitate.
Si imi mentin parerea, e egala cu 0, mai ales daca nu materializezi nimic de acolo: nu te vezi cu persoanele in realitate, nu are o latura profesionala treaba aia, etc.
Eu daca ma simt singur, nu-mi trece vorbind cu un amic de pe net. Tie da?

| Mosotti a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Daca vezi prin casa, in rest si pe camera si real prezenta nu spune prea multe.

Ma sincer? Cand stau singur in camera si e totu inchis ma simt nasol, daca latra aia la politica parca mi-e mai bine.
Imi trece singuratatea partial cu online, nu total.

| Mosotti a răspuns:

In totalitate nu. Dar 75 % da, ma refer daca e cu web si audio. Insa sigur ca e mai bine live.

| Frank51 a răspuns:

Pentru multi da.

| PainTech a răspuns:

In unele cazuri socializarea virtuala e singura varianta fiabila.

Poate inlocui complet? Nu.
Sunt multe elemente din socializarea reala care nu pot fi inlocuite.

| gemeni6226 a răspuns:

Numai daca se urmareste o prietenie de suflet.

| RoCkKiD a răspuns:

Poate cam in aceiasi amsura in care masturbarea inlocuieste sexul. Nu e neaparat rau dar parca lipseste ceva. happy

| Mosotti a răspuns (pentru RoCkKiD):

Foarte bine zis. Daca nu faci deloc ai 0 satisfactie, daca o faci singur ai 70 % minim satisfactie, deci e foarte okey in lipsa de altceva. Adica cu socializarea e la fel.

| Apokales a răspuns:

Vorbesti de inlocuire, asta inseamna ca cea fata-n-fata dispare definitv si ramane cea virtuala. Ei bine, n-o poate inlocui, dar una poate sa ii fie superioara alteia in multe situatii.

Cea virtuala este mult mai eficienta cand vine vorba de rapiditatea de a transmite mesajul, pentru ca nu trebuie sa te intalnesc sau sa te caut pe nu stiu unde, te-am sunat sau ti-am trimis mesajul pe telefon si gata, iar cea fata-n fata te ajuta sa transmiti mult mai bine sentimentele, ofera dovada ca te preocupa cel de langa tine pentru ca esti acolo cu el.

Un dezavantaj al retelelor sociale este acel ca nu il mai suni pe prietenul tau sa vezi ce mai face, daca a murit sau mai stiu eu ce, doar ai dat pe pagina lui de Facebook, Insta si asa mai departe, ai dat la pozele lui si vezi "Aaaa... si-a luat masina, in gura sa-l... o duce bine." si nici asa nu stii ce face cu adevarat si cum se simte ca nu se destainuie unei pagini de Facebook. Te tine la distanta de un amarat de apel, d-asta se vorbeste de singuratatea omului modern in care individualismul contribuie din greu la acest lucru, nu-si baga parintii nasul in ce faci tu, esti independent, oarecum, ai camera ta, alegi ce vrei tu sa faci cand vei fi mare. Cam asa vad eu lucrurile.

| ancaval a răspuns:

Poate. Și e grav!

| Mosotti a răspuns (pentru ancaval):

Depinde, sa stii ca ne mai si adaptam, grav in raport cu ce? Cu vechea adaptare, daca te adaptezi te simti f bine cu noul mediu. E relativ, dar deocamdata eu cel putin zic ca socializarea cu web si audio poate inlocui in buna parte socializarea live insa sigur nu total. Normal ca e si mai bine fata in fata.

Desi pana la urma si asta live, ai doar o imagine in fata, ca daca nu interactionezi fizic cu acel om, tot ce ai, e o holograma cumva. Cand va aparea si holograma, atunci da, se poate inlocui 100 % doar la discutii, nu insa si la activitati facute impreuna.

| ancaval a răspuns (pentru Mosotti):

Prefer socializarea față în față. E mai bine să ieșim, să discutăm, să ne cunoaștem.
Stând tot în casă, cu nasul în telefon, nu știu cât bine ne aduce.

| Mosotti a răspuns (pentru ancaval):

Nu am zis ca 100 % e bine asa, insa un 70-75 merge cand nu merge cealalta, decat deloc e bine si asa.

| ancaval a răspuns (pentru Mosotti):

Da, sunt situații în care oamenii nu se pot întâlni, din cauza distanței, și atunci merge și mediul virtual.

| Mosotti a răspuns (pentru ancaval):

Pai asta ziceam si eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate,dar una e asa in real, si una e virtual..Mai nou pare ca e virtual, si e cam grav =/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bravo, așa, șterge întrebările, ești cineva...

| Addaaa14061 a răspuns:

Nu si in cazul meu...prefer sa stau f2f cu persoanele decat sa vb prin mesaje

| DănuțFinuț43 a răspuns:

Mi-ai raportat întrebarea, bulanjiule straight face
De ce tot vii tu și te hlizești la întrebările mele, vezi acolo de mămăligă ta

| RAY explică (pentru DănuțFinuț43):

Iar te crezi la stana de vorbesti asa, faci spam pe TPU de asta te raportez

| YourNightmare14 a răspuns (pentru RAY):

Măcar eu nu ma cred ca tine pe DN 1, alta treaba decât sa ma raportezi nu ai, bine, bine, bine, bine
Ca și cum tu nu faci spam, bine, bine

| RAY explică (pentru YourNightmare14):

Tu crezi ca alta treaba nu am fix eu din toti te am raportat fix pe mine dai vina din nou fara vreo dovada, nu te raportez nu-mi pasa

| YourNightmare14 a răspuns (pentru RAY):

Asa sa fie straight face

| Mosotti a răspuns (pentru DănuțFinuț43):

Doar moderatorii stiu cine raporteaza, noi userii nu. Sa dam o banuiala putem, dar nu putem zice "tu m-ai raportat".