| anonim_4396 a întrebat:

SPER SĂ AVEȚI RĂBDARE SĂ CITIȚI PÂNĂ LA CAPĂT.
Se dă următorul scenariu:
Tu ești clasa a 10-a la liceu.
Să zicem că cineva care se ascunde în spatele unui pseudonim "TheRedCloak", de exemplu, postează pe YouTube câteva clipuri în care apar mai mulți colegi din liceu, băieti și fete. Clipurile se numesc "Cocalari și pițipoance din...Bicaz", să zicem.
Clipurile apar la o distanță de două săptămâni.
Acestea devin virale, tot liceul vorbește despre ele, iar acel autor anonim își creează cont de Facebook unde postează poze săptămânal cu persoane din liceu sau acel oraș pe care el (sau ea) le consideră cocalari și pițipoance.
Acea persoana comunică sub acel pseudonim dar dă răspunsuri ambigue când e întrebat dacă e fată sau băiat. Răspunsurile sunt scurt și la obiect și de cele mai multe ori ușor (sau moderat) arogante si sarcastice.
Să zicem că trec câteva luni în care sunt bănuite terțe persoane, în special din acel liceu.
În aceste luni continuă să mai apară clipuri cu aceeași tematică.
De menționat: pozele aparute în clipuri au fost mai întâi postate pe rețelele de socializare ale celor în cauză, NU i-a filmat nimeni pe ascuns, ca să constituie o infracțiune.
Ei bine, într-o zi, un profesor din liceu, bărbat, care predă la clasa ta, face o mărturisire cât timp o colegă de clasă cu tine, fată, e la tablă. Profesorul spune pe ton ușor surprins și amuzant: "A, uitasem să vă spun: Am auzit pe hol, în pauză, pe (numele colegei tale, "Carina" să-i zicem) Carina stând la taclale cu (prietena apropiată a Carinei, "Ramona" de ex) Ramona de la clasa a 9-a." Colega ta, Carina, se află la tablă după ce a terminat exercițiul și se uită la profesor și spre ceilalți colegi. Profesorul continuă: "Carina îi spunea Ramonei, că, citez: "Până acum nu ma bănuieste nimeni, aș fi ultima persoană pe care ei ar bănui-o. Nu există nicio dovadă ca eu le-am făcut. Știi că-s meticuloasă și fac totul atent, fără să las urme. Dacă ar exista vreo dovada ai intra și tu în belele, deoarece s-ar crede că îmi ești complice. Dar stai liniștită că nu or să mă afle niciodată. "Carina ramane surprinsă. Face o expresie de șoc. Priveste la profesor apoi la restul clasei. Colegii rămân surprinsi. Carina începe apoi să râdă ușor, se înroseste puțin în obraji, începe să se bâlbâie, să se agite și să dea următoarele explicații: "Da, îi spuneam Ramonei o scenă dintr-un film văzut de mine aseară. Era vorba despre o traficantă de droguri care avea o prietenă confidentă și îi spunea ăleia că nu are nimeni dovezi împotriva ei ca să o aresteze. Despre asta e vorba. Credeți-mă, n-am făcut nimic rău. N-am nimic de ascuns."
Proful o întreabă despre ce film e vorba dar Carina răspunde că nu-și mai amintește, că a fost o secvență pe care a văzut-o în treacăt și că nu mai știe cu exactitate pe ce post TV a văzut-o.
După aceasta, Carina trece în bancă. Când proful se uită atent la ea, Carina ori își pune mâna la gură ori la frunte, fiind agitată dar încercând să-și mențină calmul.
Carina este o elevă model, inteligentă, silitoare, cuminte, glumește, socializează dar moderat, fiind mai rezervată în ceea ce privește viața personală. E meticuloasă, atentă la detalii și un pic mai masculină, a nu se confunda cu băiețoasă, ci in genul curajoasă dar și timidă în situații și cu persoane pe care nu le cunoaște. Nu injură, nu intră în conflicte, are un temperament flegmatic. Îi place să fie în centrul atentiei dar cu lucruri bune, nu genul să se dea în spectacol din teribilism. Are momente când e arogantă și are un umor mai... original.
Familia ei nu este rău famată în oraș.
Ei bine, primele întrebari:
Tu, ca si coleg/colegă a Carinei, ai crede că acea replica era cu adevărat dintr-un film?
Ai începe s-o bănuești că ea e autoarea acelor clipuri de pe YouTube sau ai crede că ascunde altceva?

Acum să luam varianta în care colegii tăi intră la bănueli, pun chestii cap la cap și ajung la concluzia că ea, Carina, este autoarea clipurilor.
A doua zi, Carina vine la școală, ajunge în clasă iar câțiva colegi mai îndrăzneți sar cu gura pe ea, acuzând-o direct.
Unul i-ar zice: "Tu ai postat clipurile alea pe YouTube!" Carina face o expresie de mirare și întreabă calm: "De unde până unde ai ajuns la concluzia asta?"
Intra un profesor mai sever la oră iar Carina este scoasă la tablă și ascultată la lecție. Multi dintre colegii tăi o acuză dar Carina rămâne calmă și nu le raspunde, ba nici nu-i privește. E detașată. Exact ca persoana care se ascunde în spatele acelui pseudonim și postează clipurile.
In pauză, colegii o acuză din nou dar ea în loc sa le răspundă cu Da sau Nu, răspunde în fraze ambigue, gen: "Doar nu crezi asta pe bune?"
Un coleg cheamă pe alții de pe hol și le-o arată pe Carina cu degetul, zicându-le: "Ea a postat clipurile alea pe YouTube!" Carina îi privește scurt apoi întoarce privirea.
La o alta oră aproape toți colegii tăi fac bășcălie pe seama ei, continuând cu acuze. Carina nu le da nici un raspuns. E impasibilă. Profesoara îi întreabă :"Ce a facut, de ce o acuzați?" La care ei: "Ea a postat clipurile alea cu cocalari și pițipoance pe YouTube!" Carina oferă un răspuns pe un ton pasiv: "Nu e nimic adevărat, dna profesoară." Unul dintre colegi îi replică pe ton grav: "învață să minți!" Carina nu-i replică nimic.
Mai dă câte un răspuns colegilor în pauze, când e încolțită de către ei, răspunzându-le cu fraze de genul: "N-am postat eu clipurile și nici nu știu cine a făcut-o."
De față cu vreun profesor când e acuzată sau încolțită ca să recunoască, răspunde: "N-o să recunosc ceva ce n-am facut" sau "N-am facut nimic rau".
Pe tot parcursul zilei așa se comportă. Rămâne impasibilă la acuzații.
Nu pare speriată.

Dat fiind aceste detalii, acum ce ai crede:
De ce s-a purtat Carina diferit față de cum se afișa inainte, adica de ce nu a schițat nici un gest evident?
De ce a dat raspunsuri ambigue și nu a încercat să se justifice cu argumente, deși o duce mintea?
Crezi că indirect voia să comunice că, într-adevăr, ea a creat și postat acele clipuri și că e mândră de fapta ei?
După comportarea ei ai putea garanta mana că ea e autoarea 100% a acelor clipuri și că Ramona, prietena ei, îi cunoaște secretul?
Ai mai crede că nu a răspuns cu argumente la acuzații, mergând pe e principiul că "Cine se scuză, se acuză"?

După această fază, Carina și Ramona NU s-au mai întâlnit o vreme în pauze iar la un moment dat, când Carina era încolțită de către colegi în fața profesorului care o "deconspirase", Carina le răspunde sec "Ea (Ramona) nu are nicio vină, dar nici eu."

Cu replica din paragraful de mai sus, ai crede că, intr-adevăr, ea e autoarea clipurilor dar vrea să-și protejeze prietena înainte de toate?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
7 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Oamenii cred cât timp sunt în incinta bisericii. Când ies pe poarta ei știu sau nu știu.

| Meme10Meme a răspuns (pentru doctorandus):

Ce legătură are Sula cu prefectura?

| Dismally a răspuns:

Am citit doar pe sarite, n-am avut atata rabdare, oricum daca te referi la "Cocalari și pițipoance din...Bicaz" acela sigur nu a fost facut de ea, este un el, imi spusese cine l-a facut baiatul care se ocupa cu internetul in Bicaz acum vreo 10 ani.

| anonim_4396 explică (pentru Dismally):

"Bicaz" era doar de exemplu. Nu are legătură cu realitatea.

| CostinAlamariu a răspuns:

Pai mi se pare logic ca ea e vinovata. Nu stiu cum sa explic si nici n-am chef acum dar toate indicile arata ca evident ea e vinovata.

Nu stiu de ce a raspuns ambiguu. Cand raspunzi ambiguu recunosti tacit ca esti vinovat. Daca chiar voia sa se scoata nega pana in panzele albe. Fara loc de ambiguitate.
Eu când vreau sa mint mă gândesc ce aș zice în situatia asta daca nu aș minți. Iar in situatia aia as nega vehement daca n-as fi vinovat.

O posibila explicatie ar fi că e slabă dpdv psihic și a cedat sub presiune. De asta n-a mai avut forța să nege. Nu stiu, asta e parerea mea de amator.

| isemilia a răspuns:

Nu 100% sigura ca ea e vinovata. O parte din mine crede asta, insa nu as garanta. Daca as fi cineva din scoala aceea / clasa voastra nu m-as baza pe vorbele profesorului. Da, e profesor, insa mi se pare cel putin suspect ca, in mijlocul orei, el sa povesteasca asta. Da, corect, probabil toate personajele voiau sa afle cine e faptasul / faptasa, insa de ce a spus profesorul asta in mijlocul orei, de fata cu toata clasa. Nu ar fi trebuit sa isi impartaseasca parerea cu dirigintii celor 2 fete, Ramona si Carina? E doar parerea mea, insa mi se pare foarte ciudat felul in care a actionat. (ciudat, nu rau intentionat) Carina ar putea fi, insa daca nu stia personal toate acele personaje despre care scrie pe Facebook si daca nici Ramona nu le stia, atunci fie mai e cineva, fie nu a fost ea. (da, poate a auzit ca X e cumva si ca Y face ceva, insa nu s-ar risca daca nu stia asta sigur)

INFO : Ce personalitate are profesorul care a spus asta? Se aseamana cu cea a lui TheRedCloak? El stie toate persoanele mentionate in video / pe pagina de Facebook? A avut vreun conflict cu Ramona / Carina?
Desi scuza Carinei e groaznica si as putea intelege sa fie ea ceea ce a facut toate astea, nu pot sa o acuz de nimic cat timp nu stiu personalitatea profesorului.

| Feri5 a răspuns:

Sunt dispus sa cred ca ea poate fi autoarea clipului, asa cum ti-am mai spus si in mesaj.