| Thecurious a întrebat:

Sper sa nu se mai infurie Darkmagic, daca vede intrebarea asta, ceva imi spune ca n-o va face, amintindu-si de cursurile de psihologie.
De ce o parte din fizicieni si matematicieni sunt si filosofi?
Mi se pare foarte interesant. Eu banuiesc raspunsul, insa as vrea niste explicatii din partea expertilor TPU.
Citisem pe un site ca, in SUA sunt muti matematicieni-filosofi.

9 răspunsuri:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Pentru ca unele domenii din matematica si fizica se suprapun cu unele domenii din filosofie. Ca de exemplu logica, teoria multimilor, informatica teoretica, mecanica cuantica se suprapun cu epistemologia, dar si cu insasi filosofia stiintelor.

Nu cu mult timp in urma, matematica, fizica si chimia faceau parte din categoria filosofiei naturale.

Bune exemple sunt Leibniz, Russell si Turing.

| Thecurious explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Studiezi fiosofia?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Thecurious):

Informatica.
Filosofia doar ma pasioneaza si-o citesc.

| Thecurious explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Cati oameni interesanti gasesti aici.
Nu am mai intalnit asa ceva. Probabil faceti parte dintr-un club exclusivist.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Thecurious):

Eu unul nu fac parte din niciun club, sunt un om obisnuit.

| Thecurious explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Nu lua in serios comentariul meu. Nu am avut nicio rea intentie.
Nu e vreo ironie.
Ma impresioneaza pasiunea pentru filosofie, am intalnit putin oameni pasioanti de filosofie.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Thecurious):

Am fost neutru, n-am interpretat nicicum ceea ce ai scris.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Dar s-a mai „înfuriat"?

| Arrakis a răspuns:

Sunt filozofi mai mult in mod involuntar. Nu e un scop in sine, rezulta ca niste calitati secundare. La fel cum unii au si calitati psihologice sau artistice sau de tot felul.
Cum sa-ti zic, majoritatea filozofilor care sunt oameni de stiinta la baza (in domenii care cunosc inovare) chiar au reusit sa schimbe lumea, sa o ajute sa progreseze. Oameni de asemenea calibru sunt si ganditori in multe aspecte ale vietii, chiar daca nu toti sunt la nivelul ala de scriitori de carti ca Cioran, Eliade, Noica & co.