| mariuschakra12 a întrebat:

Sportivii ce alimentație urmează? Care sunt alimentele pe care le iau?

Răspuns Câştigător
| iulianr a răspuns:

Depinde de sportul pe care îl practică, greutatea pe care o au, tipul de ctivitate pe care o depun, metabolismul lor etc. Având în vedere că alimentația este un factor esențial în menținerea unui corp sănătos și în obținerea performanței, de obicei sportivii de performanță urmează un plan personalizat de alimentație, făcut de un nutriționist.

Răspuns utilizator avertizat
2 răspunsuri:
| Bulboacă10Teo a răspuns:

Depinde de fiecare sportiv în parte! Sunt printre ei care au un anumit plan alimentar mai strict dar sunt și care au o dietă mai permisivă. De obicei sportivii consumă multe alimente bazate pe proteine, carbohidrați pentru că ajută la masa musculară și susțin efortul, fructe, legume deoarece sunt bogate în fibră și ajută organismul, toate acestea însoțite și de un program de somn adecvat.