| Happy33 a întrebat:

Spuneti-mi un titlu pentru o serie de carti pe care vreau sa o scriu... Este pentru copii... si sunt niste povesti cu diferite chestii... Si ce ar trebui sa fac ca sa public o carte?

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Depinde ce fel de carti vrei sa scrii...
Incearca nume usoare gen Hapii

Cum publici o carte?
Bun. Aici incepe greul.
Sa presupunem ca ai un fisier word/pdf cu acea carte pe care ai scris-o.

O poti trimite unei edituri *ex Humanitas* (au o sectiune de genul pe site-ul lor)

Daca ei cred ca aceasta carte o sa se vanda atunci o sa-ti faca o oferta - ex primesti x% din vanzari. Ei o sa-si opreasca o parte din bani pentru realizarea cartilor si profitul lor dar in mod normal iti ramane si tie ceva.

Acum depinde daca ei considera ca acea carte se poate vinde sau nu.

Daca aceasta carte este acceptata atunci semnezi un contract cu ei dupa care ori iti faci o coperta ori ei o sa plateasca un angajat care o sa faca o coperta adecvata.

Dupa asta cartea o sa apara in librariile Humanitas.

Din pacate sa tii cont ca o sa se vanda greu din 2 motive :
1. Nu esti cunoscut/a
2. Cartile nu mai sunt atat de cautate ca mai demult...

Succes!

2 răspunsuri:
| Diaconescu_Alessia_1981 a răspuns:

Pai numele ar trebui, după părerea mea, să fie "cartea piticilor„. Iar să o faci e foarte simplu : te duci la un xerox din apropiere și îi întrebi cum poți face o carte.
Sper ca te-am ajutat. Funda?

| Happy33 explică (pentru Diaconescu_Alessia_1981):

Vrei si tu o funda? Ca daca vrei pot sa iti dau. O sa pun o intrebare la care nu vreau raspuns si tu o sa raspunzi cu un punct sa zicem si te premiez pe tine cu o funda. Daca vrei.