| anonim_4396 a întrebat:

Spuneti si voi trebuie sa isi folosesti mintea afirmand ceva fara dovezi sau afirmand ceva care poate dovedi ceea ce afirmi?

cum 20 minute | Darkmagic a răspuns (pentru RAY27TM):
rolling on the floor E clar, tu ori esti nebun, ori esti nebun!
1. Prietene, ti-am dat doar doua exemple de raspunsuri CORECTE, explicate cu creierul meu, nu furate de pe net.
2. Tema era despre "mintile inchise"!
3. Tu, "furi" de pe net!
4. Cine "fura" de pe net...cand NU MAI ARE NET...redevine prost, sau dupa caz: "minte inchisa".
Acum ai priceput rationamentul?!
RASPUNDE DRACULUI LA INTREBARI, UTILIZAND PROPRIILE TALE CUNOSTINTE!
Nu lua volume intregi cu "copy/paste", ca apoi sa te mai crezi si destept, calificat deci, sa-i faci pe ceilalti "minti inchise"!
Ai inteles, sau revin la constatarea din primul rand?!

23 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Care e scopul postarii? Sa dai mesaje altor? Public!

| RAY a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Nu

| Fatamuntilor a răspuns (pentru RAY):

Nu am apucat sa editez.Am vrut sa zic,, Altor utilizatori''
Ba vad ca DA i!

| RAY a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Nu,e o intrebare de fapt e rational sa afirmi fara sa dovedesti ceva?

| Fatamuntilor a răspuns (pentru RAY):

E aiurea sa mentionezi numele unui utilizator intr-o postare
Multe adevaruri NU pot dovedite.
NU avem de unde stii ca adevarurile altora sunt cele corecte, chiar daca ai dovezi. Nici ce scrie pe net nu este intodeuna corect.

| RAY a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Este aiurea ca ma jignit sau nu este? nu vad nimic rau din ce am facut

| J0B0MAT a răspuns:

Chiar trebuie de fiecare dată când te cerţi cu cineva să te plângi la noi? Înţeleg că ai nevoie să ţi se dea dreptate, dar să ştii că nu ai întotdeauna dreptate.De fapt, foarte rar ai dreptate, dar e ok, nu trebuie să faci o dramă din asta.

| mentholinks a răspuns:

O intrebare imbarligatoare.

| RAY a răspuns (pentru mentholinks):

Nici vorba intreb e rational sa afirmi ceva fara sa poti dovedi?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Uite ce am inteles eu,Ray(a trebuit sa citesc toata conversatia voastra,si nu pe diagonala).
Totul a pornit de la un raspuns al userului in care iti aducea la cunostinta ca nici tu nu ai fi departe de a fi o" minte inchisa", ti-a spus insa ca pe tine te accepta asa cum esti,fiind un om lipsit de inteligenta,si te compara cu alti useri cu greutate (nu mai stiu exact care a fost exprimarea lui) ai site-ului,iar daca acei useri pot sustine niste prostii,atunci pe tine te intelege.
Insa,tu o tot tineai pe a ta,iar omul te-a declarat,fara drept de apel,"minte inchisa",fiindca nu i se parea normal ca tu,cel care nu iti folosesti deloc creierul, cel care nu-ti poti sustine o idee decat apeland la " Gandul" sau oricare alta sursa, sa-i arati pe toti cu degetul.
Acum, stiu si eu... Darkmagic ne cam face pe toti prosti, dar are si argumente big grin

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu,totul a pornit de la ideea cum ca eu as avea ceva cu personale religioase si ca le numesc prosti ceea ce nu e adevarat, in fapt discutia a pornit de cand el mi-a spus ca personalitatea atrage fetele, i-am spus dovedeste ceea ce afirmi iar el mi-a spus ca va convinge o fata sa il iubeasca de pe TPU, asta a fost discutia in fine fara ca jignirile nu leai vazut

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Imi dadusesi ignore?
Fereasca sfantul! De ce ti-e frica, de aia nu scapi...Da' ce ti-am facut, dom'le?

| NameInUse a răspuns:

Dupa mine, fiecare are liberatea de a afirma orice, dar o idee nesustinuta de argumente se numeste irationala, si astfel nu ar trebui sa-ti permiti sa-i contrazici pe ceilalti, din moment ce nu ai argumente. E ca si cum ai avea o arma, dar n-ai avea gloante, si dai in altii cu fundul pustii. Pe bune?
Nu cred ca exista cineva care detine adevarul absolut, de asta orice parere e binevenita. Dar sa nu te apuci sa contrazici lumea cand nici tu nu stii ce zici si de ce o zici, sa ai o idee si numai pe aia sa te tii, vorba ta: "afirmand ceva care poate dovedi ceea ce afirmi".

| RAY a răspuns (pentru NameInUse):

Desi fiecare poate scrie orice ce vrea el indiferent daca acea afirmatie inseamna a nu lua medicamente sau a urma un tratament, desi toate stirile false de pe Facebook sunt ok

| NameInUse a răspuns (pentru RAY):

E la alegerea ta daca le crezi sau nu. Dreptul la opinie se numeste LIBERTATE, care ar trebui sa existe. Totul depinde de noi, daca alegem sa credem sau nu, daca lasam sa ne influenteze. Daca credem o prostie, e vina noastra ca nu ne-am informat mai bine.

| RAY a răspuns (pentru NameInUse):

Pacat ca dreptul asta nu vine si cu o resposabilitatea de a cauta adevarul, e ca daca ai rata o operatie si ala isi spune pai a fost dreptul tau sa accepti noi nu team obligat

| NameInUse a răspuns (pentru RAY):

Capacitatea asta de a gasi adevarul tine de inteligenta.
Faza cu adevarul- fiind atat de diferiti, exista mai multe tipuri de adevaruri, asta in ceea ce priveste filosofia.
Nu exista un adevar unic, caci intotdeauna intervin mai multi factori. Ce-i adevarat pentru tine, pentru altul e o minciuna, asta depinde de experientele acumulate si de modul in care le folosesti, cum le legi. Asa se formeaza o anumita parere. Noi suntem simplul produs al mediului in care traim, urmand prelucrarea informatiilor primite din mediu, iar fiecare le prelucreaza intr-un mod diferit, in modul sau unic, ducand la diferite *adevaruri*. Cand vine vorba de filosofie, nu exista adevaruri, ci doar opinii. Stiinta e un adevar, dar opinia nu.

| RAY a răspuns (pentru NameInUse):

Man de azi inainte numai ma contrazic cu nimeni

| RAY a răspuns (pentru NameInUse):

Ignor la toti care ma contrazic asa e rational nu?

| NameInUse a răspuns (pentru RAY):

Faci referire la mine?

| RAY a răspuns (pentru NameInUse):

Cu tine nu mam contrazis, eu vb de alte persoane

| NameInUse a răspuns (pentru RAY):

Inteleg.
Dupa mine, e normal ca oamenii sa aiba pareri diferite(ma repet, nu-mi place). E ok atata timp cat nu insisti cu ideea ca ai dreptate, asta ar fi diferenta intre doua persoane care doar vorbesc si doua persoane care se contrazic. Il poti avertiza inainte de a-i da ignor, dar, daca tot nu se potoleste si nu te lasa in pace, vine sa-ti dea comentarii deranjante pe la toate intrebarile, sa te urmareasca efectiv, nu-ti mai ramane decat sa ii dai ignor. Asta asa, ca ultima solutie.

| RAY a răspuns (pentru NameInUse):

Man nu eu i-am dat replica si el mie, nu eu i-am dat replica, fiecare sa creada in ce vrea nu-mi pasa, el imi datea reply