| maya_7683 a întrebat:

Stanislaw Jerzy Lec: "Ce-mi poate spune fizica? Răceala dintre oameni e o urmare a frecuşurilor dintre ei!"Frumoasa afirmatia nu-i asa?

4 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

De fapt cugetarea este ironica, fiindca legile fizicii spun ca frecarea produce caldura.Aici "frecusuri"are sensul de controverse, certuri, orgolii ranite, intoleranta si tot ce este negativ in relatiile interumane; ele produc raceala a sufletului, evident.

| Anca a răspuns:

Din pacate, frumoasa si REALA.

Oamenii se indeparteaza unul de altul din cauza certurilor zilnice si a motivelor marunte.

| Anca a răspuns:

Rina, nu poti citi in profunzime cuvintele?

| Rina_2681 a răspuns:

Da, m-a facut sa rid.nu am stiut ce poate spune fizica.