| Superior a întrebat:

Statul nu doar ca e incompetent si hot, acum este si criminal!
Ce parere aveti de situatia sanitara in care se afla draga noastra tara?
Le convine sa moara cate 300-400 oameni pe zi, nu mai trebuie sa dea pensii, salarii si alocatii si isi umfla buzunarele la arhi-maxim.
Pana acum puteam trai decent (cel putin eu), dar astia ne vor morti! Deja iau in calcul sa plec din tara asta.
Un popor care abia isi asigura ziua de maine nu se mai poate plange de guvern, sa ceara anticipate - fac ce vor acum. O sa ne puna scumpiri, taxe, au intelegeri cu diferite firme care exploateaza la maxim si asa prea golul portofel al romanului de rand.
Puteam suporta aproape orice in tara asta doar ca sa nu-mi las neamu in urma, dar asta e un genocid!
Daca inchideau scolile si restaurantele nu existau problemele astea. Acuma nici lockdown nu vor sa mai dea. Presedintele acum 2 saptamani se juca linistit golf si recomanda romanilor sa joace golf.
In alte tari un presedinte in situatia asta zilnic da comunicate de presa si apare la TV... al nostru parca s-a ascuns in dulap.
Voi cum suportati situatia asta?
Sa le ofere Dumnezeu fericire celor care au murit, noua viata de maine si PROTECTIE impotriva criminalilor legali!

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Niciunui stat nu ii convine sa ii moara cetatenii oricat de competenta sau incompetenta ar fi respectiva conducere. Oricat de corupta ar fi sau de corecta. De pe spatele populatiei traieste conducere, cu cat populatia e mai numeroasa cu atat mai bine traieste conducerea. Nimeni nu vrea sa deconteze mortii.

Pe de alta parte conducerea unui popor e oglinda respectivului popor. Si nimic nu evidentiaza asta mai bine decat situatia actuala. Avem niste politicieni extrem de iresposabili acum care se oglindesc perfect in iresposabilitatea cetatenilor.

Eu cand vad numai aici pe TPU cum zilnic apare cate un destept sa dea link uri de pe pagini dubioase de Facebook unde "medici" dubiosi plang in fata miscrosopului ca au vazut virusul si vaccinul, eu cand vad batrani de 80 ani care nu se vaccineaza din frica de sterilitate, cand aud tineri care cred ca in masca se afla cipuri si serpi... de ce sa ma mai mire conducerea?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cine e statu la care te referi? Nu niște oameni ca mine și ca tine care ne conduc? Sunt ei vinovați că noi nu ne vaccinăm?
dar astia ne vor morti! Care ăștia? Pe ce te bazezi când emiți această acuză gravă? Ce dovezi ai înafară de mintea ta, care a scos din ea această frază?
au intelegeri cu diferite firme care exploateaza la maxim.
Ce dovezi ai? Cine are înțelegerile, cu ce firme?
In alte tari un presedinte in situatia asta zilnic da comunicate de presa si apare la TV. În care țări, precizează. Ce rezolvă președintele dacă apare la TV, alungă el virusul cu asta? Tu ce ai putea face în locul lui, dacă ai fi tu președinte, hai, să te văd!
impotriva criminalilor legali! Cine sunt criminalii, cum omoară ei? Eu sper că dta ești om întreg la minte și responsabil, de aceea stau de vorbă aici cu dta.

| Superior explică (pentru sadrian46):

Salut!
Ignoranta.
Nu spun ca vaccinul nu e bun.
A fost multa propaganda, statul nu a luat masuri, Citu a furat toti banii din buget si i-a dat mita la colegii din partid. Companiile ne ofera pe tava cele mai scumpe preturi pe tava la gaze, energie, combustibili si statul nu ii plafoneaza, nu ia masuri. Avem preturi mai scumpe ca in alte tari (am unchi in Spania, cunosc bine situatia acolo) si salarii de 2-3 ori mai mici. Educatia e pusa la pamant, de aia sunt multi oameni cu mintea ceva mai ingusta!
La inceput s-a dat lockdown pentru 10-20 cazuri, acum cand se spune ca suntem mai rau ca italienii la inceput nu se face nimic.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mor niste oameni neglijenti, care nu s-au protejat in fata unei pandemii.
99% sunt nevaccinati, iar boala nu a intrat pe neintrebate la ei in casa, au luat-o din neglijenta, ignorand masurile de prevenire.
Statul e vinovat doar pentru ca nu a stiut sa faca o campanie de informare pertinenta, si nu a aplicat legea in cazul scroafei de Sosoaca + ceilalti lideri ai prostimei.
Daca esti intreg la minte, vaccinat si cu alte responsabilitati, te doare fix in khur de aia care mor in spitale acum. E doar o selectie naturala.

| Superior explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Ai si tu dreptate cumva, dar statul e vinovat de mult mai multe, si asta de zeci de ani. Avem nevoie de un lock down macar 1-2 luni.
Inca ceva, certificatul verde e bullshit.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Superior):

Degeaba bagi lock down, ca aia de la sate se plimba linistiti, se intalnesc cei 16 veri cu cele 16 neveste la un loc, fiecare cu 2-3 copii, bisericile de acolo fac slujbe cu usile inchise si nici o masca, toti se acopera intre ei, iar cand incep sa le cedeze plamanii, umplu spitalele si urla la medici sa-i faca bine. De vaccin nu au auzit, mastile le poarta doar de ochii politiei.
Iar intre timp, cei constiinciosi, care nu au luat covidul din 2020 pana acum, s-au vaccinat 2-3 doze si au respectat TOT, trebuie sa dea declaratie ca sa plimbe cainele sau sa isi cumpere paine. Mai da-o naibii de treaba.
Eu astept sa moara prostii care au de murit, intre timp se mai conving "fratii" lor ca e groasa treaba, iar dupa anul asta macar se vor respecta niste reguli si va ajunge sub control pandemia.
Momentan avem 6 milioane de vaccinati, deci aproape 13 milioane de prosti, care trebuie sa moara ori sa se convinga.

| Mayhem666 a răspuns:

Deja a inceput sa-mi pese din ce in ce mai putin de tara si din ce in ce mai mult de mine, asa ca atata timp cat eu traiesc bine totul e ok. De restul nu imi mai pasa. Poate tara sa si arda, atata timp cat eu o duc bine. Poate sun putin "selfish", dar sa fim sinceri, asa gandim toti.

| Furnicuta000 a răspuns:

Toti suntem indignati

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici sa tina populatia acasa, in carantina, 5 ani de acum incolo (pana se hotarasc ei ca vaccinul este bun) nu se poate.
Si eu cred ca ar trebui luate masuri pentru a se evita toate imbolnavirile si mortile astea, dar au oferit vaccinul ca alternativa. Ce prostii au oamenii in cap, cu tot felul de conspiratii, nu este treaba guvernului. Treaba guvernului a fost sa puna la dispozitie vaccinul, ca si alternativa. Alta alternativa mai buna nu exista.
Dar da, poti sa pleci din tara. Aaa, vezi ca in vest iti cer vaccin ca sa mergi la munca.