| GabbyGabriella64 a întrebat:

Stau si ma tot gandesc, de ce au femeile provocari mult mai mari de-a lungul vietii decat barbatii? Noi trebuie sa suportam chinurile sarcinii, nasterii si sa ne revenim dupa ele, o mare parte din viata, inca de cand suntem doar niste fetite, unele mult prea mici parca, trebuie sa avem menstruatie care vine la pachet cu multe stari nasoale, care se poate nimeri in cele mai proaste momente de multe ori, sa nu mai zic de sindrom premenstrual, plus ca slabim mai greu decat barbatii si ne ingrasam mai usor, suntem mai predispuse la celulita si vergeturi etc. iar barbatii.....barbatii nu patesc mare lucru.
Mama imi spune ca cica "femeia trece prin lucrurile astea pentru ca ea e capabila sa aiba trairi pe care un barbat nu ar putea niciodata sa le aiba la un nivel atat de inalt". Aici se referea la nastere, sentimentul matern si blabla ca cica cumva asta e pretul pe care trebuie sa il plateasca femeia. Avand in vedere ca eu spre exemplu nu am de gand sa fac copii in viata asta mi se pare foarte nedrept sa trec prin toate astea doar pentru ca organismul meu de femeie nu poate fi sanatos fara menstruatie. Organismul unui barbat poate functiona bine mersi si fara sa treaca printr-un astfel de chin lunar si atunci, va intreb, eu ca femeie care nu vrea copii ce alte avantaje in afara de acele sentimente nemaipomenite pe care le au acele femei cand nasc si isi tin copilul in brate, as mai avea fata de un barbat?
Intrebarea e mai mult o frustrare personala, am vrut sa ma descarc putin, pentru ca chiar in acest moment trec prin asta si stau in pat ca o leguma, am dureri mari si nu ma simt in stare de nimic.
Nu vreau sa fiu compatimita, as aprecia totusi un raspuns la intrebarea de mai sus daca aveti

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Spui că ești femeie. Ce înțelegi tu prin asta?

| GabbyGabriella64 explică (pentru sadrian46):

N-are importanta ce inteleg eu
ce legatura are?

| sadrian46 a răspuns (pentru GabbyGabriella64):

Dacă nu are legătură, ce treabă ai tu cu celelalte femei și cum suferă ele la naștere?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu as zice ca e doar ghinion. De aia, barbatii incearca sa protejeze femeile in general; din punct de vedere fizic, ati fost nedreptatite.

"Mama imi spune ca cica "femeia trece prin lucrurile astea pentru ca ea e capabila sa aiba trairi pe care un barbat nu ar putea niciodata sa le aiba la un nivel atat de inalt"
Gresit. Si barbatii sunt capabili sa treaca greutati. Daca ni se dadea noua sarcina, aia e. O fatam si nu ne vaicaream. Oricum nu e o alegere.

Nu stiu ce alte avantaje ai, poate doar atentia pe care o primesti de la barbati, daca esti hetero. Tu nu trebuie sa te prefaci interesat de persoane sub nivelul tau, atunci cand corpul iti cere sex. Orice fata are oferte la tot pasul.

| Drimmero a răspuns:

Pe o parte inteleg ce spui dar pe de alta parte ar trebui sa intelegi ca nimeni nu este vinovat sau responsabil pentru situatia asta, pur si simplu asa a decis natura sa ne construiasca anatomic, nu e nicio pedeapsa biblica pe care a lasat-o minezo femeilor, e doar un rezultat al evolutiei oamenilor. Din punct de vedere anatomic eixsta diferente mari intre femei si barbati, desi avem in mare proportie aceleasi organe, functionam diferit de la activitate hormonala pana la dezvoltarea corpului, asta este.
Viata nu este roz mereu, ambele sexe au atat avantaje cat si dezavantaje, din punct de vedere anatomic avem un avantaj consistent pentru ca ai zis si tu, n-avem menstruatie, nu nastem, avem mai multa masa musculara, punem mai greu kg pe noi, slabim mai usor, nu facem celulita, vergeturi facem si noi dar nu ne afecteaza aspectul asta.
Din punct de vedere social iar sunt diferente, nu o sa intru in prea multe amanunte, cert e ca nici acolo nu suntem egali. Barbatul trebuie sa tina o familie, asa s-a decis din mosi-stramosi sa fie stalpul familiei, e o presiune sociala, cu asta sa zicem as fi de acord, nu mai zic ca in caz de razboi barbatii sunt primii luati pe front, ei nu sunt lasati sa paraseasca tara ca orice cetatean care fuge din calea bombardamentelor si sunt luati cu forta si aruncati la moarte in timp ce femeile sunt lasate sa circule libere peste granita, la ele e facultativa participarea pe front, exemplu real e chiar aproape de noi la rusi, vrei nu vrei razboi esti trimis acolo si n-ai dreptul sa te opui ca altfel e nasol.
Au si femeile avantajele ei in societate, e imposibil sa nu fie asa, la fel cum si noi avem avantajele noastre insa din punct de vedere anatomic avem un mare avantaj fata de voi, repet, nu e vina nimanui ca s-a ajuns acolo, lucru care ma face sa va compatimesc pentru chinurile voastre si in acelasi timp sa ma bucur ca m-am nascut barbat.

Răspuns utilizator avertizat