| anonim_4396 a întrebat:

Stau și mă uit la alții ce lucruri grozave pot face din artă iar eu nu voi reuși să ajung la nivelul lor sau mai mult oricât aș încerca. Mi s-a recomandat pentru învățare să mă inspir de la profesioniști, să studiez detaliile, tehnicile, etc. Teoria și practica ba o înțeleg câteva zile, ba o uit sau aplic total greșit.Mă văd cat de cat creativa și cu mâna buna, dar multi mi-au spus contrariul. "Nu ești originala","Nu ai un stil al tău". Nu am copiat stilul nimănui, e stilul meu.Nici creionul sau pensula nu mai vreau să le ating. Cândva mă ajuta așternutul pe hârtie când aveam idei bune și poftă să desenez/pictez(desen:oameni-in stil de desene animate, afișe; picturi: abstracte, mozaicuri-cam ce îmi venea pe moment să creez), acum văd cu ochi înlăcrimați adevărul din spatele creațiilor mele.E semn că arta nu are ce căuta în viața mea și ar trebui să înlocuiesc cu altceva? Din păcate sunt prea puține lucruri noi care mi-ar plăcea.Sunt legată de desen și pictură chiar dacă e doar de detensionare de mic copil.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ca să te bucuri de artă nu trebuie să ai abilități de profesionist sau cine știe ce tehnică.
Am momente când am nevoie să desenez și fac o amărâtă de mâzgăleală sau caricatură și sunt cel mai fericit om.

7 răspunsuri:
| Dismally a răspuns:

Asta este o prostie, nimeni nu s-a nascut cu stilul lui, acesta si talentul pe care il vezi la diverse persoane au fost obtinute dupa multa multa munca. Acei profesionisti pe care ii vezi tu s-au chinuit ani de zile pana sa-si gaseasca stilul deci nu are nici un sens sa renunti, daca iti place asta, fa-o in continuare si in timp vei ajunge si tu la nivelul pe care ti-l doresti.

| anonim_4396 explică (pentru Dismally):

Chiar dacă mă apropii de 30 de ani? Unii zic sa nu mai continui cu asta și să-mi găsesc un job că na, să mă maturizez, că e degeaba cu desenul și pictura.

| Dismally a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar daca te apropii de 60... Fa ce-ti place, nu te lua dupa ce spun altii, mai devreme sau mai tarziu vei ajunge si la nivelul pe care ti-l doresti. Gandeste-te ca van Gogh a inceput sa p[icteze pe la 28 de ani si era considerat foarte prost, a reusit sa vanda un singur tablou happy

| anonim_4396 explică (pentru Dismally):

La 28 de ani?!? Serios? Nu am știut.
Și săracu tot cu o ureche tăiată a rămas și n-a mai făcut mare lucru de atunci(cred).

| Dismally a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, la 28 si a murit la 38... Dar a lasat in urma o mare colectie de picturi care acum valoreaza imens.

| anonim_4396 explică (pentru Dismally):

E de plâns situația lui.

| Dismally a răspuns (pentru anonim_4396):

Este, dar iti demonstreaza ca poti reusi si atunci cand nimeni nu crede in tine si atunci cand incepi prea tarziu, cand nu ai sustinerea necesara...