| Vikaa a întrebat:

Stau si ma uit la stiri si din cateva informatii creeaza atata isterie..Credeti ca merita atata isterie pentru un virus asemanator cu o banala gripa?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Nu merita, e prea multa panica inutila, exagerata, au facut zapaceala astia, magazinele se golesc, e isterie, deocamdata nu avem nici un caz in Romania chiar daca in UE sunt. Ca sa nu mai spun ca mortalitatea la oamenii nebatrani e de maxim 0, 4 %, asa ca din 1000 insi care ar lua coronavirus, ar muri maxim 2 oameni! Si daca e asa, exista tratament clar, altfel din aia 70000 din china mureau toti, nu a fost asa, multi si-au revenit, deci cine macane ca nu exista tratament, minte.
Si daca alea 2-3-4 cazuri din UE din fiecare tara sunt tratate la timp, nu se intinde.

Dar au fost mari interese economice, mari interese sa se destabilizeze Europa de catre SUA, ca dovada ca asta s-a si intamplat, s-a dat peste cap tot, asta este. Si asa se spune ca SUA a facut asta in China, concurentii SUA sunt UE si China, deci erau cam incomozi.
Nu te intrebi cum in SUA nu e nici un caz?! Si n-a fost vreodata nici gripa porcina, nici aia aviara, doar in UE si la noi.

Deci stai linistita ca nu e mare lucru, cand or fi 50 de mii de cazuri in Ro si se tot intinde si repede, atunci e de ingrijorare.

Uite aici sa vezi rata mortalitatii sa nu zici ca zic eu doar, doar la aia batrani rata e mai mare, insa nici aia foarte mare.

http://stiri.tvr.ro/......video.html

| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

Sunt si in SUA, nu mai crede toate rahaturile despre cum SUA a vrut sa omoare oameni... Pentru ce? Cand fara UE si China nici economia lor nu ar da cine stie ce randament. Gandeste te numai cata materie prima si forta de munca chineza foloseste SUA.

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Eu am zis ca e o presupunere, nu am zis niciodata ca sigur, tocmai ca nu ma iau dupa ce se zice! Dar la economie Trump vrea sa produca si SUA, nu sa fie dependenti de ceilalti, vrea sa aiba si americanii de munca, nu doar sa-si duca smechgerii fiermele in tarile mai sarace si apoi sa aduca inapoi in SUA. Nu sa vina altii in SUA sa le ia munca la americani.
De aia au zis ca UE trebuie desfiintata? Ca nu are treaba? Ca asta a zis-o clar.

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Poate trece pana in vara

| Celcestietot a răspuns (pentru mgtow):

Apa trece, pietrele rămân happy

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este mai periculoasă decât o gripă obișnuită. Grija și preocuparea serioasă este necesară. Isteria este ca supliment.

| Celcestietot a răspuns:

1720, 1820, 1920, iar 2020 este pe lista laughing!

| Jus7t a răspuns:

Nah.

| Dragosdoar a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=ju9K6Sl2izI&t=169s
Virusul vine din china oricum. Trebuie sa stim asta si sa intelegem, nu sa punem botu la conpiratii rusesti de 2 bani.

| Mosotti a răspuns (pentru Dragosdoar):

Asa cum eu si altii n u stim sigur ca virusul a fost pus de sua, nici ce zici tu nu putem fi siguri ca este, adica si tu te iei dupa niste surse care, ca si celelalte sa nu fie corect ce e in ele.
De ce informatia pe care o sustii sa fie 100 % sigura, si cealalta nu?! Pe ce baza? Ca argumente sunt pentru ambele variante.
Nici una nu e sigura.

Ai mai pus linkul ala, eu ti-am explicat ceva si nu ai inteles nimic se pare. Daca eu pun pe Youtube un ceva si zic ca nu stiu ce, tu crezi? Sau cine pune. Asa cum si presupunerea mea, daca am presupus, daca rusii au presupus nu inseamna ca este cert.