| DeathLord93 a întrebat:

Stie cineva cam care material textil este cel mai sensibil la foc?

3 răspunsuri:
| vocea a răspuns:

Eu stiam de fibre proteice

| presus a răspuns:

Fibra sintetica.

| NotMyFault a răspuns:

Fibre celulozice – acestea pot lua foc extrem de ușor, această categorie fiind alcătuită din bumbac, în, vâscoză, cânepă etc.
Fibre proteice – acest tip de fibre nu este inflamabil, iar procesul de ardere se desfășoară cu dificultate. Aici putem aminti mătasea și lâna.
Fibre sintetice (fără clor)- acestea nu doar că ard cu repeziciune, dar și se dezmembrează sub forma unor corpuri incandescente care sar. Acrilul și poliamida sunt două astfel de fibre.
Fibre sintetice (ce conțin clor) – acestea sunt aproape neinflamabile