| dalilaloveyou a întrebat:

Stie cineva ce este Biblioteca Publica Rulanta?

1 răspuns:
| Bogdan_9316 a răspuns:

Biblioteca Națională a României (în trecut Biblioteca Centrală de Stat) este cea mai mare bibliotecă din România, aflată în București. Din 23 aprilie, sediul nou al bibliotecii este pe Bulevardul Unirii nr. 22. În trecut, biblioteca și-a avut sediul în centrul vechi al Bucureștiului, în Palatul Bursei, aproape de Piața Universității. De-a lungul timpului biblioteca a purtat diferite denumiri, în funcție de regimul politic și de puterile care s-au succedat pe parcursul celor peste 100 de ani de existență. Fondul bibliotecii este de aproximativ 13.000.000[3] de unități bibliografice cu caracter enciclopedic. Ele sunt organizate în Fonduri curente (publicații românești și străine - cărți, ziare și reviste) și fondurile colecțiilor speciale (bibliofilie, manuscrise, arhiva istorică, periodice românești vechi, stampe, fotografii, cartografie, audio-vizual).[3]

Țara România
Tip Bibliotecă de stat
Înființare 1859[1]
Adresa B-dul Unirii nr. 22, sector 3, București
Colecție
Mărime 12, 5 milioane[2]
Alte informații
Director Conf. Dr. Elena Tîrziman
Site-ul oficial bibnat.ro

Istoric

Fostul sediu al Bibliotecii până în 2012
Conform istoricilor și cercetătorilor[4], Biblioteca Națională a României își are originea în Biblioteca Colegiului Sfântu Sava din București, una din cele mai vechi și reprezentative biblioteci din România. Biblioteca Colegiului Sf. Sava a fost dată în folosință în anul 1838, în acea perioadă fondul biliotecii fiind de circa 1000 de volume. După Unirea din 1859, în același an, biblioteca primește statutul de bibliotecă națională. Biblioteca colegiului este denumită Biblioteca Națională și ulterior Biblioteca Centrală.
În anul 1864 prin legea Reglementărilor publice este numită Biblioteca Centrală a Statului, denumire și statut păstrate până în anul 1901.[5] După aceast an, până în 1955, biblioteca a fost desființată, colecțiile sale fiind transferate la Biblioteca Academiei Române, aceasta primind statutul de bibliotecă națională. În anul 1955 fondul de carte revine noii biblioteci înființate, Biblioteca Centrală de Stat, principala bibliotecă publică din România.
După evenimentele din decembrie 1989, mai exact în ianuarie 1990, Biblioteca Centrală de Stat primește numele de Biblioteca Națională a României, denumire păstrată până astăzi.