| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva daca este interzisa preluarea de articole din wikipedia, si mai apoi folosite ca materiale intr-o carte?

Răspuns Câştigător
| MrAngelus a răspuns:

Articolele Wikipedia sunt licenţiate cu CC-BY-SA - http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/.

Esti liber s-o copiezi, s-o distribui si s-o transmiti.
Esti liber s-o adaptezi.
Esti liber sa faci uz comercial cu lucrarea.

Sub urmatoarele conditii:
s-o atribui specificand de unde ai luat lucrarea.
s-o pui sub aceeasi licenta ca CC-BY-SA daca o distribui modificand-o.

2 răspunsuri:
| Reiki a răspuns:

Orice lucrare ca e carte, referat, licenta etc daca are materiale preluate din alta parte, deci, nu sunt direct compuse de autor este obligatoriu sa se citeze sursa textului respectiv cu o nota de subsol si apoi trecut documentul sau site-ul din care s-a inspirat persoana, la bibliografie. Altfel exista riscul unui proces in care sa fii acuzat/a de plagiat.

| AmyAmya a răspuns:

Normal! Aceasta se numeste plagiare!