| lovegirl15 a întrebat:

Stie cineva unde pot gasi online cartea Pere Grandet? Nu stiu de cine e scrisa.Profa noastra de romana ne-a zis s-o citim in vacanta asta si sa descoperim singuri care e autorul, dar n-o gasesc nicaieri...am cautat si pe la librarii, dar nimic.Ma puteti ajuta ca un site unde o pot gasi, sau macar autorul de care e scrisa? Mersi anticipathappy

Răspuns Câştigător
| Leocerba a răspuns:

Eugenie Grandet-Honore de Balzac.ai nevoie de ea in romana?
sper sa mearga sa o citesti aici:
http://cartielectronice.blogspot.com/......et-de.html
sau :http://www.romaniaeuropa.com/......balzac.php

4 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Doar ca o completare la ce a scris @Dmonik (si m-a scutit pe mine sa scriu acelasi lucru): Pere Goriot a aparut in limba romana cu titlul Mos Goriot.

| Dmonik a răspuns:

Exista un roman care se numeste "Eugenie Grandet" si un alt roman, "Pere Goriot", ambele scrise de H. de Balzac. Ai incurcat putin titlurile. Atat. Spor la citit!

| Leocerba a răspuns:

Nu te lua dupa ardnaxur1961 si Dmonik, ele par cam profesoare de felul lor...Eugenie Grandet e mult mai faina decat Moş Goriot.auzi tu...moş Goriot.

| dumyStar20 a răspuns:

Eu cred ca autorul este Honore De Balzac numai ca nu sunt fff sigurathinking nu stiu intereseaza'te si uh la alt prof de romana poath te
ajutawinking. pup:*