| Maria_Jasmine_1990 a întrebat:

Stiti ca in toamna se dau la scoala calculatoare, si vreau si eu. parintii mei sunt divortati si stau cu mama. ea munceste in alt tara iar tata imi da pensie si atat.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa indeplinesti conditiile prevazute, respectiv sa fii elev sau student, sa ai venitul lunar pe membru de familie de pana la 150 lei si nici un membru de familie sa nu fi beneficiat de acest program.
Conform HG 1294/2004, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.4.(1) La stabilirea venitului brut lunar pe membru de familie se iau în calcul toate veniturile realizate de membrii familiei în luna precedentă depunerii cererii, cu excepţia: alocaţiei de stat, alocaţiei familiale complementare şi a alocaţiei de susţinere pentru familia monoparentală, bugetului personal complementar acordat persoanelor cu handicap, burselor de studii şi burselor sociale, precum şi a tuturor drepturilor sociale care, potrivit legii, sunt exceptate de la stabilirea altor drepturi şi obligaţii.
(2) În cazul în care familia are în proprietate bunuri mobile şi imobile care ar putea fi valorificate, se iau în considerare veniturile potenţiale provenite din valorificarea acestora, cu respectarea prevederilor art. 8 alin. (2)-(4) din Legea nr. 416/2001 privind venitul minim garantat, cu modificările şi completările ulterioare, şi a categoriilor de bunuri şi criteriilor prevăzute în anexele nr. 4-6 la Normele metodologice de aplicare a prevederilor Legii nr. 416/2001 privind venitul minim garantat, cu modificările şi completările ulterioare, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 1.010/2006."
Daca sunteti numai tu si mama ta in familie nu cred ca te incadrezi, ma gandesc ca venitul mamei este mai mult de 300 lei.