| anonim_4396 a întrebat:

Stiti cumva in ce consta testul Papanicolau? As vre sa-l fac, pentru ca uneori ma inteapa sanii.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum se face? se recolteaza secretie de pe col si se pune pe o lamela, testul Papanicolau este pentru depistarea cancerelor aparatului genital.Sanii te intepa inainte de menstra pentru ca sunt incarcati de foliculina, dupa inceperea activitatii sexuale este posibil sa nu te mai intepe.

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Testul Papanicolau nu are legatura cu sanii. El examineaza colul uterin. Orice femeie isi face acest test la cateva saptamani dupa inceperea vietii sexuale si apoi anual daca nu are factori de risc suplimentari pentru cancerul de col uterin (viata sexuala inceputa inainte de 17, 5 ani, infectie HPV, parteneri multipli).
Atentie! daca esti virgina nu poti face test Papanicolau (spun asta fiindca ma gandesc ca, nefacand niciodata testul asta inseamna ca nu ai fost niciodata la ginecolog, deci probabil nu ti-ai inceput viata sexuala).
Testul se face in cursul oricarui examen ginecologic de rutina. Consta in stergerea colului uterin cu o periuta (precum cea de dinti) sau cu un tampon (ca un betisor ed urechi, dar mai mare). Pe periuta raman celule de pe col care apoi se intind pe o lama de sticla, se coloreaza si se examineaza la microscop. Recoltarea este simpla, nedureroasa, nu necesita manevre speciale sau anestezie, nu provoaca sangerare sau alte neplaceri (poate doar un mic disconfort care dispare in 2-3 ore).