| anonim_4396 a întrebat:

Stiti oamenii aia care cer lucruri mai in gluma dar insista si pun presiune? Cunosc vreo 2 astfel de persoane si mereu cer lucruri si sunt foarte insistente aproape de nesimțite. Una dintre ele imi zicea sa ii fac cinste ca imi daduse cateva idei de cum sa fac niste ornamente. Si mereu cand ma vede insista dar o spune râzând, glumind. O alta persoane imi spune sa ii aduc cafea si alte lucruri cand ma întorc din vacanta. Ma deranjează insistenta si modul pervers in care o spun. De parca as avea vreo obligatie. Voi cum le răspundeți la astfel de oameni?

11 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Eu ii elimin din cercul de oameni pe care ii cunosc. Pur si simplu deodata nu le mai raspunzi, blochezi nr, Facebook-ul si ii eviti. Renunta singuri dupa ceva timp sa te mai caute. Mie mi-a insistat cineva aproape jumatate de an sa ma mai caute si dupa in sfarsit s-a prins ca vreau sa rup legatura

Bula
| Bula a răspuns:

Intr-un fel, au dreptate.
Daca te ajuta cu o idee buna, merita sa faci o cinste, pe masura.
O cafea te costa nici 1 leu. Asta pe baza de prietenie. Si noi facem cate un asemenea mic cadou, cand ne intoarcem dintr-o vacanta sau deplasare mai "exotica" (rara).

| ParvuMaria a răspuns (pentru Bula):

Si eu aduc cadouri cand ma întorc din vacanta, pentru prieteni si apripiati, colegi de munca. Dar nu pentru persoane care imi cer sau persoane cu care nu am o legatura.

| Bula a răspuns (pentru ParvuMaria):

La cei cu care n-ai legatura, fa le "cinste"a diluata cu 1 litru de apa, turnata in cana lor de cafea. tongue In loc de zahar pune un pic de sare. big grin

Celor care pretind bautura, toarna bere intr-un paharel de tuica (50ml). happy

Sigur nu vor mai avea asemenea pretentii... rolling on the floor

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Le spun nu, tor râzând.

| anonimg a răspuns:

De aceea orice serviciu trebuie plătit. Scapă de cel cu berea și fă-i o comandă de 4 doze la adresa la care stă, prin foodpanda sau glovo (dar să te asiguri că este acasă, și plătești tu toate cheltuielile).
Pe ăla cu ornamentele îl întrebi în ce constă cinstea pentru ideile lui și îi trimiți niște bani prin posta romana la adresa lui. Așa ai scăpat de amândoi.

Oricum sunt niște lingăi oamenii care cer mereu ceva în schimb. Așa și eu am ajutat să traverseze strada și oameni în vârstă și copii; și nu m-am oferit eu, ci ei m-au rugat. La alții le-am cărat și bagajele. Sau aici pe TPU când întreabă cineva ceva, ar trebui să îi cer bani în schimb pentru fundele pe care le-am primit? Ar fi trebuit să le cer bani pentru toate aceste servicii? De aceea nu dau doi bani pe caracterele acelor oameni insistenți pe care tu i-ai menționat. Nu totul se plătește.
Pe viitor să nu mai ai de-a face cu astfel de caractere.

| Panamax a răspuns:

Nu cred ca o sa pleci prea curand in vacanta.Si la cel cu ornamente o bere ai fi putut sa-i oferi.

| ParvuMaria a răspuns (pentru Panamax):

Am fost deja in vacanta, slava domului.
Ambele persoane sunt fete.

| Legion7X a răspuns:

Si si tu că este magazinul închis, de coronă.

| răspundtot a răspuns:

Salut, faptul că ai pus întrebarea asta denotă că tu vrei să faci ce te-au rugat iar de aici aștepți să îți spună cineva să nu faci asta. Când cineva vrea să te ajute, întreabă-l dacă vor ceva în schimb. Dacă te-a ajutat cu adevărat, creștinește, o faptă bună merită răsplătită. Cât despre tipul cu cafeaua îi spui : ok îți aduc cafea dar aia costă bani. Dă-mi niște bani și cu drag îți iau cafeaua. Mi se pare firesc să ceri cuiva să îţi ia lucruri pe care nu le găsești ușor aici doar că eu sunt și dispus să dau banii. Sau zi-i că vaaai am uitat. Data viitoare

| ParvuMaria a răspuns (pentru răspundtot):

Nu, tocmai ca nu vreau sa le iau absolut nimic. Pentru ca nu a fost un ajutor sau un efort din partea acelei persoane. Doar discutam si dupa ce a vazut ca am aplicat ce am auzit, a inceput sa bata apropuri. Cat despre cealalta persoana, chiar nu imi este prietena, doar o cunostinta prea îndrăzneață. Si voia sa ii aduc pe ochi frumosi, nu sa imi dea bani pentru lucrurile cerute.