| StefyScumpik007 a întrebat:

Stiti un nume ROMANESC de fata care sa nu se termine in "a",
in afara de Carmen?

Răspuns Câştigător
| blueangel99 a răspuns:

Agnes e luat din franceza(se citea,, Anyes'') - dar sa zicem ca mergewinking
Cati e un alint de la Ecaterina
Lili - alint de la Liliana
Ingrid - merge
Iris - nu prea am auzit de fete cu numele asta, dar sa zicem ca merge

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Carmen îi spaniol, nu?
Sunt nume împrumutate.
Ileana, Ana, Mărioara etc, astea-s de-ale noastre.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Suntem latini, ne tragem din daci si din romani, nu? Boon, atunci orice nume clasic dac sau roman il putem considera nume romanesc, fara sa gresim, mno!
ca nume roman, putem alege Artemis sau Venus, sau oricare altul grecesc vechi, sau pre-roman asimilat.
Cu numele dacice e mai greut, pentru ca foloseau mereu particula a in final, ca indicatoare de gen. Nume dace: Bristena, Andrada, Dacia, Dochia, Medra, etc. Deci nu putem considera decat nume derivate din cultura romana sau greaca: Lea(h), Melos, Celine, etc.

| Almássy a răspuns:

Ildico; adele; ingrid; noemi; ghertrud; beatrice; josephine. ildico, josephine, ghertrud-sunt romanesti. funda?hee hee

| Antoniacopiluța a răspuns:

Pai : Ingrid, Celine, Noemi, Beatrice, Agnes

| DedeeAndreea a răspuns:

Ingrid

| đɾεαmεɾ a răspuns:

Iris,Ingrid,Agnes, Cati si Lili!(Doar astea imi vin in minte big grin )

| blueangel99 a răspuns (pentru đɾεαmεɾ):

Agnes e luat din franceza(se citea,, Anyes'') - dar sa zicem ca mergewinking
Cati e un alint de la Ecaterina
Lili - alint de la Liliana
Ingrid - merge
Iris - nu prea am auzit de fete cu numele asta, dar sa zicem ca merge

| iHateStrike a răspuns:

Pișațiloaică, căcațiloaică.