| Thecurious a întrebat:

Stiu ca e o intrebare ciudata, insa spre deosebire de foarte multe intrebari, asta mi se pare una inteligenta : de ce bate vantul?
Stiu ca explicatia are legatura cu masele de aer.

2 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Din cauza diferentelor de presiune atmosferica intre mase de aer cu temperaturi diferite.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Asta mi se pare una inteligenta : de ce bate vantul?
Fiindcă nu ai învățat nimic în liceu, de aceea bate.
Vântul este o mișcare a maselor de aer.
Aerul se încălzește la soare. Când se încălzește, în zona aceea ajunge să aibă o densitate mai mică, căci datorită căldurii se dilată și se împrăștie în zonele alăturate. Dar undeva alături este o zonă mai rece. densitate mai mică, presiune mai mică în raport cu zona de alături, încălzită de soare. Din cauza difernței de presiune, masa de aer mai rece se deplasează în zona mai caldă, până presiunea din cele două zone se egalează. Dar asta nu se întâmplă niciodată, căci tot timpul temperaturile se schimbă.
Bun venit în clasa a 4-a, dacă ai înțeles ce am scris mai sus.
În curtebatevântul (rebus pentru cei peste 18 ani).