| Genevaaa a întrebat:

Sunt a 8-a si nu stiu la ce liceu sa ma duc. Nu ma pricep la matematica,romana si chimie. Stiu, dau examen la mate si ro dar.... Credeti ca o sa reusesc sa intru la un liceu cat de cat ok? Am media 8, 63 pana acum pe semestru.

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cu probele tale de intrebări:

https://www.tpu.ro/conversatii/ce-inseamna-capricios-capricioasa/

https://www.tpu.ro/......pta-scriu/

plus că: " Genevaaa - nu ma pricep la matematica, romana si chimie". ar fi o MINUNE!

| Genevaaa explică (pentru sierra1):

Tu te aflii pe site ul asta ca n ai ce face si critici? Iti zic sincer, stiam oarecum ce inseamna doar ca voiam sa inteleg mai profund cuvantul, daca ma punes cineva sa descriu nu stiam dar eu in sinele meu stiam cam ce inseamna. Voiam sa vad si alte pareri, nu doar dex.

| sierra1 a răspuns (pentru Genevaaa):

îhî...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Https://www.admitereliceu.ro/institutii/county_id/10/discipline_id/20
Aici găsești liceele de mate.
Eu sunt fizician fanatic, cred în această știință, cum cred alții în Dumnezeu.
Dar știi care este cea mai importantă știință pe lumea aceasta, mai importantă decât fizica? Matematica.
Așa că, cu media 8, 63 eu așa de sfătuiesc din tot sufletul meu, matematica are nevoie de tine. Matematica nu înseamnă să fii olimpic la mate, ca să rezolvi probleme, ceea ce poate mai nou și un program isteț de AI, Artificial Intellgence, ci să ai, să îți dezvolți imaginația ca să creezi concepte noi, care să poată rexolva problemele noi ale fizicii și ale informaticii.
Matematica are nevoie de tine, poate tu vei fi aceea care le vei crea. Eu așa prevăd viitorul tău. Dacă media la terminarea liceului îți permite, dacă intri la un liceu de mate, dacă ai un profesor bun, tu vei fi aceea. În mate nu se dă premiul Nobel se dă Medalia Field. Dar sunt probleme speciale de mate, pe care dacă le rezolvi, primești un premiu de 1 milion de $.
https://en.wikipedia.org/wiki/Millennium_Prize_Problems
Nu e pasionant? Cum poți face asta?
Un diamant brut este o piatră ca o bucată de sticlă, nu dai doi bani pe ea. Știi cum devine valoroasă? Prin șlefuire.
Tot așa vei putea și tu să rezolvi acele probleme, care îți aduc 1 milion $. Să îți șlefuiești mintea. Și asta se poate începând cu un liceu de mate. Succesuri succesive îți doresc!