| Szegedidavid a întrebat:

Sunt doua usi complet identice una langa alta. Una duce in Rai, iar una in Iad, insa nu se stie care care-i. La ambele usi sta cate un om. Unul dintre ei spune mereu adevarul, iar celalalt mereu minte. Nu se stie daca cel care spune adevarul sta la poarta Raiului sau nu. Intrebarea este:

-Ce intrebare putem pune unuia dintre oameni din care putem afla care este poarta Raiului si care este cel care spune mereu adevarul? sau invers:

-Ce intrebare putem pune unuia dintre oameni din care putem afla care este poarta Iadului si care este cel care minte mereu?

Atentie! Avem voie sa punem doar o singura intrebare!

Succes

2 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Intreb pe unul din ei "Bossule, daca i-as cere vecinului tau sa-mi arate usa spre rai, care usa mi-ar arata-o?"
Dupa ce-mi arata eu o aleg pe cealalta.
PS: Asa aflu daca am venit din Rai sau din Iad, ca deh, daca sunt doua usi, pe una din ele trebuie sa fi intrat si eu acolo.

| syd2 a răspuns:

Daca o sa intreb pe celalalt strajnic ca aceasta poarta duce in iad, atunci el o sa-mi raspunda adevarul?