| ObiectivulAnonim66 a întrebat:

Sunt extrem de timid. Ce naibii sa fac! M-am analizat dar nu stiu ce as putea vorbi cu oamenii si cum crying

24 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu vad nimic rau in asta, ce sa vorbesti cu lumea? ca apoi sa te barfeasca pe la spate, profita de ei cat poti, vorbeste cu ei prefate ca esti ca ei si atat, vezi ca multi vor profita de tine si vor sterge pe joc cu tine ca esti timid

Răspuns utilizator avertizat
| T0T a răspuns:

Nu vrei și nu știi ce să vorbești, păi nu vorbi, nimic mai simplu.

| OldSoul a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=UecD-FdFfsE
Te uiti la clipul asta, si la celelalte clipuri postate de acest tip.
Daca te ajuta, macar un like sa-i dai la clip, atat iti cer.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite..si eu ma aflu in aceeasi situatie... daca vrei imi poti da Facebook-ul tau si putem vorbi
Imi place sa vorbesc si sa ma imprietenesc cu persoane care se afla in aceeasi situatie ca mine

Răspuns utilizator avertizat
| KenNine a răspuns:

Si eu sunt timid dar nu sunt afectat din cauza asta.Nu pot sa te ajut decat sa ii lasi pe ei sa inceapa conversatia.

| FaraIndoiala a răspuns:

Cautati un job, intra intr-un grup ca sa cunosti oamenii noi si restul vine de la sine...si eu sunt tot cam asa..momentan in caut un loc de munca..tot ce ma face sa uit este muzica... uitate la un film cu/si despre adolescenti, o sa intelegi multe lucruri!

| Mayhem666 a răspuns (pentru FaraIndoiala):

Ne a adevarat, degeaba isi cauta un job, si intra intr-un grup, ca nu va veni nimic de la sine din moment ce este timid, degeaba va face astea, ca nu se va schimba nimic. Eu nu cred ca el este timid, ci cred ca are mai mult anxietate sociala dupa cum s-a exprimat. Anxietatea sociala trebuie tratata, nu se vindeca daca face toate astea, si eu am anxietate sociala si vorbesc din propria experienta, ca este inutil sa faca toate astea, si eu am incercat sa ma imprietenesc cu multi oameni, sa fac diferite activitati, sa interactionez mai mult, dar degeaba, nimic nu s-a schimbat, ba chiar pare ca s-a agravat, asa ca mai bine se duce sa vorbeasca cu un psiholog, de unul singur nu poate face nimic.

| T0T a răspuns (pentru Mayhem666):

Și psihologul ce îi face? Îi spune lucruri pe care ar trebui să le gândească și singur?

| Mayhem666 a răspuns (pentru T0T):

Il poate ajuta sa treaca mai usor si mai repede peste astfel de situatii, eu nu am apelat niciodata la psiholog, si am ramas la fel, poate daca as fi apelat, situatia ar fi fost alta, dar pe mine nu ma deranjeaza ca am anxietate sociala, nu e ca si cum as iesi din casa sau ceva, ies afara doar in situatii complet necesare sau atunci cand ma duc la facultate, in rest stau numai in casa, in special in camera mea. Si nu am nici o problema sa vorbesc cu oamenii in mediul online, doar in viata reala, incep sa ma panichez si sa ma balbai si incep uneori si sa transpir si sa imi tremure vocea si vreau sa evit pe cat de mult posibil oamenii si nu imi place cand cineva se uita la mine, mai ales pentru ca nu ies din casa, oamenii nu ma cunosc prea bine, si se holbeaza, iar eu cand observ asta ma intorc cu spatele si incerc sa-i ignor, dar parca imi apare un gol in stomac, si vreau sa dispar cat mai repede de acolo, ca nu imi place sa fiu in centrul atentiei. Deci daca ar apela la un psiholog, poate nu ar ajunge in situatia in care sunt eu acum, dar face cum vrea, ca e baiat mare si poate sa gandeasca si sa ia decizii si de unul singur.

| T0T a răspuns (pentru Mayhem666):

Cu ce te ajută? Îți umblă în creier? Nu. El îți zice doar vorbe goale ce dacă te gândești puțin poți să ți le reproduci și singur în minte. Fiecare face ce îi place, de ce ar fi rău că ești așa? Dacă te deranjează încerci să schimbi anumite lucruri și cu voință poți să schimbi unele lucruri. Psihologul îți zice doar vorbe. Dacă vrei să treci peste o situație o poți face și singur sau dacă nu singur dacă ai prieteni sau ceva mai mult, ăia ar fi mult mai utili decât un psiholog să îți fie alături. Eu văd într-un psiholog doar un om care își face slujba, sunt convins că mie nu mi-ar fi fost de prea mare ajutor de exemplu. Și eu urăsc centrul atenției însă gândesc de multe ori rațional și alung o parte din temeri deși e aproape imposibil să le alungi pe toate dacă ești așa, căci e involuntar și sunt convins că nici psihologul nu ar face-o. Cel mai important e să te ajuți singur și ai nevoie de multă voință. Trebuie să fii rațional și cu un caracter puternic și să nu fii dezamăgit că ești tu ci să fii așa până la capăt, să te accepți. Schimbarea forțată nu prea mi se pare minunată, pe mine mă deranjează mai mult așa ceva decât să rămân timid. De când am început să gândesc așa îmi e mult mai ușor. Poate și mediul de acum e mai benefic. Psihologul e bun pentru a relata ce alții nu pot gândi pentru ei asta e părerea mea. De asemenea dacă vrei să vorbești cu cineva încerci să formezi legături, chiar și ele online dacă îți e mai ușor așa. Și alea te pot ajuta. Acum depinde de fiecare, nu suntem la fel.