| ItsAnne a întrebat:

Sunt foarte emotivă. Nu vorbesc prea mult, sunt tensionată și de când m-am mutat într-o școală nouă, într-o țară străină, m-a și bufnit plânsul. Sunt foarte multe lucruri noi care se învârt în jurul meu și nu le pot face față 100%, simt că nu-mi mai pot controla emoțiile și că dau în penibil. Nu mă mai suport! Vă rog, ce pot face ca să-mi controlez emoțiile? Și ca să scap de ele? Consider emotivitatea mea ca fiind un mare defect, nu vreau ca lumea să mă creadă smiorcăită, pentru că eu chiar nu sunt. Mulțumesc mult!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
Nu încerca să faci față mai multor lucruri deodată. Începe să te acomodezi cu ce e mai important pentru tine. Ia-o încet și cu încredere.
Emotivitatea nu e un defect, ci incapabilitatea de a le controla. Când simți nevoia să izbucnești în plâns, abține-te, ascunde-ți emoțiile, și atunci când o să ai timp liber și intimitate, dă frâu lacrimilor, poți să pictezi, nu e nevoie să ai talent(ai emoții) ori poți face un sport,.,. ce vrei și știi că îți va lua gândul de la "responsabilitățile" zilei. Dacă vrei să discuți cu cineva(de încredere să fie), nu ezita s-o faci.
O zi bună și nu uita sa gândești pozitiv!

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Incepe sa te adaptezi la noul mediu si sa ajungi la o solutie cu dirigul pentru a rezolva starea in care esti. Trebe sa fie un psiholog la voi unde poti merge si e gratuit pentru ca se ocupa cu copiii din scoala

| sori88 a răspuns:

Incearca sa fi mai relaxata, sa nu iti pese ce cred sau gandesc ceilaltii despre tu

| Shakaladka a răspuns:

Incearca sa nu asculti pe toti din scoala ta..fii tu indirefrent de situatii, pastreaza emotiile pozitive la tine, iar pe cele negative arunca-le... daca cineva iti spune ceva si nu ti-a placut nu lua in consideratie!