| kagome_8372 a întrebat:

Sunt in clasa a VIII -a si ma gandesc la ce profil sa intru. Mi-ar placea mult la filologia ca apoi sa ma duc la limbi straine. Dar mama, cum tot aude zvonuri cum ca la mate-info sau economic e mai bine iar media la mate o am destul de mare [ adica la fel ca cea de romana 9 :laughing ] ma tot bate la cap sa intru acolo. Dar cu fizica nu ma prea descurc si nici cu chimia nu ma dau in vant.

Puteti sa imi dati ceva sfaturi? Ce sa fac in privinta asta?

Răspuns Câştigător
| AnaÎşiSchimbăNumele a răspuns:

Stiu cum e. xD Si eu sunt clasa a VIIIa si as prefera sa merg pe un profil uman, dar parintii imi zic ca ar fi mult mai bine daca as opta pentru un profil real. Pana la urma cred ca voi alege stiintele naturii, am auzit ca e cel mai echilibrat profil.
La stiinte ale naturii, in clasele a IXa si a Xa numarul de ore din fiecare materie e aproape neschimbat fata de cel din clasa a VIIIa, doar ca mai ai si alte materii fata de cele din generala. In plus, dupa ce termini clasa a Xa, ai optiunea de a te transfera la un profil uman sau de a alege intre matematica-fizica si chimie-biologie.

Avand in vedere ca ai medii mari de ambele parti (limba romana si matematica), cred ca ar trebui sa te duci unde vrei, pentru ca dupa aceea sa nu iti fie greu la matematica-informatica. Mie, cel putin, mi-ar fi. xD Si de la filologie ai optiuni de viitor, mai ales datorita limbilor straine.

Imi inchipui ca nu te-am ajutat prea mult, avand in vedere ca ma aflu in aceeasi situatie, dar oricum mult succes! big hug

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca pe tine te atrage mai mult filologia, atunci du-te acolo. De ce ar fi mai bine la economic sau la mate-info? Pentru ca ai mai multe sanse sa dobandesti o meserie de "viitor"? Sunt doar idei preconcepute. Daca iti place ce faci si ai ambitie, vei reusi oriunde. "Alegeti o meserie care iti place si nu vei munci nici o singura zi din viata ta."

| MititiCa a răspuns:

Pai explica-i la mama ta ce ti-ar place tie sa faci, pentru ca tu iti vei continua scoala nu ea. Si eu am avut aceleasi probleme cu mama, dar am ales ce am vrut eudevil.tongue. succes la admitere:*