| anonim_4396 a întrebat:

Sunt într-o situație extrem de urgenta și trebuie sa fac rost de o geaca identica ca cea a mamei ca să o înlocuiesc cu aia pentru ca i-am distrus-o și nu vreau sa afle, va rog sa nu îmi spuneți "nu e ok, mai bine ii spui adevărul" credeți-mă ca aici toți o sa fim mulțumiți, atâta timp cât ii cumpăr o geaca noua din banii mei ce rost mai are sa știe? Problema e ca geaca nu e disponibila în magazin și pot plăti o comanda doar cu cardul și nu am asa ceva pentru ca am 13 ani, l-as putea ruga pe unchiul meu sa plătească cu cardul și sa ii dau banii dar îl cunosc mult prea bine și nu o sa accepte, deci cu comanda și cardul nu ma ce face.

Acun o sa vă zic ce idee mi-a venit și voi să-mi spuneți dacă e ok. Ma gândeam sa merg mâine în Mall la bershka, sa ii arat unei angajate poza cu geaca și sa întreb dacă are idee când sau dacă vor aduce aceasta geaca în magazin, dacă îmi răspunde cu "nu" sau "nu știu" sa ii explic ca sunt într-o situație de urgență și ca trebuie neapărat sa fac rost de aceasta geaca (poate chiar să-i și explic situația și sa-i spun ca mama nu trebuie sa afle) și sa o rog sa ii dau banii pe geaca, dumneaei să-mi dea o comanda și sa ii las date de contact ca să ma contacteze pentru a ma duce sa iau coletul când ajunge, într-un fel mi se pare cerșeala dar atâta timp cât ii dau banii de dinainte și nu ii dau teapa nu vi se pare o idee ok?

Adică ii dau banii iar ea îmi face comanda, mi se pare simplu și de încredere aceasta metoda plus ca tot eu ma duc sa iau comanda.

Sau nu poate face cumva sa dea o comanda la magazin gen o metoda de-a lor și tot asa, a a plătesc de dinainte ca să fie totul ok? Va rog, chiar e urgent și din nou, nu venit cu răspunsuri în legătură cu chestia pe care o voi face gen ca voi înlocui gecile fără sa mama sa știe

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu sunt curioasa de unde faci tu rost de multe sute de lei, ca cei de la Berska sunt ffff scumpi. Ai doar 13 ani, ce faci, te apuci de spart contul bancar al mamei, sau furi din casa, de unde faci rost de bani?
Personal nici nu as sta la discutie cu un copilas de 13 ani, daca ai veni la mine, sa cumperi asa ceva.

Raman la parerea ca adevarul trebuie spus mamei, acum si de urgenta!

| Patriciapatricst123 a răspuns (pentru Violleta2022):

Am bani strânși și nu costa multă acea geaca, undeva la 100 de lei laughing
Si am tot dreptul sa îmi cumpăr haine deci care ar fi problema?

Deci în concluzie, răspunsul tău ar fi ca e ok dacă i-aș da bani și as întreba o angajata dacă poate da o comanda? (de pe cardul ei ca și cum adică toate datele ei, comanda ei dar eu sa ii dau banii și sa îmi dea coletul, cred ca înțelegi la ce ma refer)

| Patriciapatricst123 a răspuns (pentru Violleta2022):

Și oricum când va lua geaca ca să o poarte o sa observe dar sper din tot sufletul ca pana săptămâna viitoare nu va avea în plan sa o poarte, și dacă o va lua ca să o poarte si vede, aia e, ii explic ca nu a fost cu intenție si ii cumpăr una identica din banii mei. Oricum nu ma convingi sa ii spun ce s-a întâmplat, practic nu o mint, o sa pun geaca noua pe umeraș, în dulap și pe cea veche o arunc, vad eu ce fac și nu ii voi spune nimic, simplu

| Violleta2022 a răspuns (pentru Patriciapatricst123):

Aha, ti s-a facut rusine si ai re-editat topicul dupa cum ti-a convenit?
Ma repet, nu as lua banii de la un copild e 13 ani, fiindca sunt multi si este evident ca ori sunt furati din casa, ori din buzunarul parinteluir.
i-as cere sa vina cu mama sau tata, la cumparaturi.
iar ce vrei tu sa faci cu o angajata de la berska nu este posibil, pentru ca nici un angajat nu are voie sa faca acest lucru fiindca risca sa-si piarda serviciul.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mai simplu este să o anunți pe mama. Vânzătoarea de la mall nu te poate ajuta astfel.

| Catrice a răspuns:

Super,ramai și fără bani și fără geacahee hee