| Radandam a întrebat:

Sunt locuri pe filiera de profesor de religie? Este de viitor? Adică poți ocupa un post în învățământ în domeniul asta?

2 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Religia nu este o materie obligatorie in învățământ. Iar daca tu dorești sa vestești Cuvântul lui Dumnezeu si altor persoane o poți face fara plata oricând si așa cum o înțelegi tu. Dar ca profesor de religie va trebui sa o predai după manual chiar daca nu coincide cu crezul tau. Isus spune:"Pastorul plătit sa pasca oile, când vede lupul le părăsește, nu le apăra pentru ca paste turma pe plata nu din iubire.

| Darius81 a răspuns:

Da poti, dar parerea mea e ca nu e de viitor, din ce in ce mai multi oameni isi pierd credinta asa ca multi parinti vor decide ca copiii lor nu au nevoie de religie in scoala, asa ca eu iti recomand sa iti alegi altceva