| Allyna829393993920 a întrebat:

Sunt născută în București, n-am nici o treabă cu țara. Nu stiu ce sa fac, dar din clasa a 1 -a pana in prezent s-a tot ras de aspectul meu. Aveam mereu linii sub ochi si riduri si in clasa a 1 a nu aveam preocupări ca sa am asa ceva. Ideea e ca multa lume crede că sunt de la tara. Am intrat abia la facultate si ma gandesc ca si aici vor începe glumele ca am venit de la coada vacii sa le ocup locurile. Toata lumea spune ca ocup locurile. Deși aici m-am născut crying. Am bărbia foarte rotundă. Am 50 kg desi între gât și barbie pare ca bărbia se unește de gât ca la gușă. Într-un selfie pare ca am 70 kg maxim. Sunt galbenă la fata. Buzele parca prind aceeași culoare exact ca pielea si se duc spre mov. Am incercat sa ma duc la solar si nu ma prinde deloc o culoare, tot palidă raman. Am fost vara asta in Grecia si am stat la soare fără crema si mama a zis ca o sa ma ard rau, ea s-a dat cu crema si s-a ars si o durea chiar daca s-a protejat, iar eu nu m-am dat cu crema si nu m-am ars deloc dar nici nu m-am bronzat. Sprâncenele sunt gri. Ochii nici nu sunt căprui, se duc spre gri usor o culoare ștearsă. Mi se vad venele pe lângă ochi in ultimul hal. Cu tot cu machiaj lumea imi spune ca sunt urâtă rau. N-am avut nici viata sexuala in timpul liceului. Până si la bal unde m-am machiat la o profesionista indiferent câte kg de machiaj am avut tot păream ștearsă, țărancă, parca muncita si tot nu reușea să îmi acopere cearcanele, liniile de sub ochi umflate si venele. Vreau acum cand incep facultatea sa stiu ce masuri sa imi iau. 12 ani mi-am luat bullying, nu mai vreau! Am fost scuipata, lovita. Lumea mai face asa la facultate?

Răspuns Apreciat de Editori
| xeum a răspuns:

Din pacate asta este situatia, trebuie sa ne acceptam exact asa cum suntem. Inainte de asta intelege ca nu exista oameni urati sau frumosi, fiecare dintre noi avem ceva ce ne deosebeste, chiar si tu ai ceva al tau unic ce te face frumoasa. Sufletul si caracterul ne face pe noi cu adevarat frumosi. Iti inteleg deznadejdea, incearca sa lasi totul in urma pentru a putea incepe un nou capitol in viata ta. Sunt convins ca iti vei gasi si tu sufletul pereche, undeva in lumea asta exista si pentru tine o stea, caut-o si daca ai habar ce iti doresti e imposibil sa nu o gasesti. Crede-ma ca n-ai nevoie de kile de machiaj pentru a fi frumoasa, oamenii "frumosi" iti vor aprecia la randul lor simplitatea. Fii tu insuti si oamenii te vor aprecia la adevarata ta valoare.
Sa ceri ajutor ori de cate ori te vei confrunta cu bullying, esti puternica si cu timpul poti trece peste asta, in cazul in care nu vei putea recomand cu caldura vizita la un psiholog pentru a-ti vindeca ranile ramase.
La facultate vei intalni persoane destul de ok, lasa grijile si invata sa gandesti pozitiv, te va ajuta mult pe viitor.

4 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Daca ai un comportament ok, la facultate îți va fi bine. Nu asculta părerea altora! Aceasta este genetica ta, nu ai ce face. Caracterul unui om este mai important ca fiziculwinking!

| Emma30555 a răspuns:

Unele se cred prea frumoase altele prea urate. Poate ca ai nevoie sa lucrezi la încrederea în tine. Frumusețea nu ți garantează succesul ci o combinație între frumusețe și personalitate. Fii o persoana plăcută, arata încredere în tine, machiază te, îmbrăca te frumos, și încearcă sa ai comportament plăcut, echilibrat

| FreddieM a răspuns:

Salut.Cu tot efortul tau de a te descrie asa negativ mie imi transmiti sentimentul ca esti o persoana foarte frumoasa, placuta si sincera. Nu-ti mai bate capul, deja ai un admirator, fii naturala, sunt multi ca mine fii sigura. Iti doresc maxima incredere personala.

Răspuns utilizator avertizat