| Popescuemanuel a întrebat:

Sunt putin suparat, simt ca niciun lucru din viata mea nu merge in directia dorita de mine. Nici profesional, nici sentimental si incep sa cedez fiindca nu ma regasesc si traiesc intr-o monotonie totala. Daca exista cineva care a depasit momente de genul, rog pentru sugestii?

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, Topârceanu.

Slujba, facultatea, birtul și chiria,
Peste tot apasă grea monotonia.

Există un remediu japonez care sună așa.
Ia viața în propriile mâini astfel.
48 de ore, fără mâncare și apă.

Procedeu inventat de mine.
Repeți de 25 de ori dimineața la prânz și seara.
Viața este minunată. Găsesc în orice moment ceva interesant.
Asta până îți trece, de exemplu 3 luni, și apoi încă trei.

Procedeu rapid de a intra în formă.
25 de abdomene, 25 de flotări, 25 de genoflexiuni, 5 minute alergare pe loc.

Procedeu rapid de intrare în formă în 4 minute.

https://www.youtube.com/watch?v=3yze5Q63lDc

Procedeu foarte rapid de a intra în formă în 5 secunde.

Te ții de nas și nu respiri pe gură, până nu mai poți, până simți că pleznești. Respiri apoi până te liniștești.
Repeți procedeul de 5 ori.
Dacă nici unul din procedee nu reușește, la wc, aruncă-te în el și trage apa după tine.
Dacă nu reușesti din prima să ajungi la hazna, revii pe țeavă înapoi și mai tragi apa încă o dată. (Glumă).

| SilentRain a răspuns:

Ma eu zică asa, dacă nu mori de foame și îți mai permiti din când în când un tricou, și n-ai cancer ești ok

| Steregoi a răspuns:

Cauta dovezi logice si rationale pentru existenta Lui Dumnezeu.

| GirlOnline81 a răspuns:

Dacă ești nemulțumit, de ce continui sa ii mulțumești pe alții?
Schimba-ți jobul. Eventual și iubitawinking.

| Teo29 a răspuns:

1. Du-te cu niste banane, biscuiti si fructe la sectia de oncologie din orasul tau. Iti vei face o alta idee despre viata, problemele adevarate, ce inseamna cu adevarat sa suferi.

Gasesti si pe net video-uri si pe www.salveazaoinima.ro.

Sigur te va face sa vezi viata altfel si sa apreciezi ce ai acum, iar daca nu te multumeste ce ai facut/realizat, atunci scrie pe hartie si fa modificari in viata ta pentru a reusi sa fii implinit.

Fa si voluntariat, implica-te sa ajuti lumea, vei vedea ce bine te vei simti!

Daca simti nevoia, poti investi si in cateva sedinte de consiliere psihologica, cauti pe cineva competent si sigur te va ghida si iti va fi putin mai usor sa mergi pe drumul cel bun.

De asta exista psihologii, ( nu confundam cu psihiatrii ca nu cazul la tine), sunt oameni profesionisti care au experienta necesara sa te ghideze sa privesti obiectiv viata ta si sa iti planifici viitorul intr-o maniera corecta si potrivita tie.

Toate cele bune!

| ibaal a răspuns:

Autosugestie!
Pozitivitate!
Oricat de greu si cliseistic pare, asta e raspunsul! Ca daca stai sa iti plangi de mila fara sa iei atitudine, nimeni n-o sa vina sa iti ridice moralul. Nasole se vor mai intampla, insa e bine sa inveti din ele si sa mergi mai departe. Nimic nu e roz...happy