| gemeni6226 a întrebat:

Sunt sau nu sobolanii rozatoare inteligente?

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

In zodiacul chinezesc... sunt sobolan big grin

12 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

In principiu, cam toate animalele au un grad de "inteligenta", incepand de la lucrurile primare pe care le fac si pana la... cele mai speciale si deductive. Adica... pe langa instinct.

Dar tot in principiu da, printre animalele considerate mai inteligente, se afla si sobolanii.

| gemeni6226 explică (pentru DoarBogdan):

Trebuia sa scriu in enunt sa se motiveze si de ce -era mai interesant-eu mai sus am scris un exemplu.In rest mersi de raspuns-eu sa fiu sincera doar de 2-3 ani incoace am inceput sa fiu atenta la acest lucru adica la faptul ca nu doar delfinii sunt animale inteligente dar pentru ca sincer la mine s-a intimplat acest lucru in 2003 la etajul 4 sotul nici nu a indraznit sa spuna ce este sa nu ma panichez am aflat mult mai tirziu cand deja nu mai erau rozatoarele respective.Deci: feliile de paine erau aranjate ca soldatii in spatele frigiderului si am intrebat sotul cine s-a distrat sa puna acolo asa si a intors subiectul dar era ceva lucru foarte interesant, iti dai seama daca si azi il tin minte.

| gemeni6226 explică (pentru DoarBogdan):

Un alt lucru ce am mai vrut sa spun si sa traga concluzia cine cum o vrea ca eu pe a mea am tras-o, pandemia a inceput in anul 2020 anul chinezesc al sobolanului.Nu e interesant?

| gemeni6226 explică (pentru DoarBogdan):

Atunci recunosti ca esti destept? ...am un coleg din zodia respectiva e foarte harnic si ii merge mintea.O zi frumoasa!

| gemeni6226 explică (pentru DoarBogdan):

Ca sa stie si altii de ce ti am dat funda ca nu tu ai batut joc de ce am intrebat si scris ulterior plus ai avut curajul sa recunosti din ce zodie esti.

| DoarBogdan a răspuns (pentru gemeni6226):

Nu am vrut sa insinuez chestia cu "inteligenta", nu recunosc nimic, nu imi place sa ma descriu singur, las alte persoane sa o faca.

De ce sa imi bat joc? big grin Este pur si simplu o intrebare.
Iar legat de celelalte raspunsuri, sunt sigur ca nimeni nu a vrut sa raspunda cu rautate, asa ca nu trebuie sa o iei cu suparare, se mai intampla... nu ar trebui sa ne lasam afectati de aceste lucruri big grin

Iar ca o mica parere, pentru raspunsurile votate ca "nefolositoare sau eronate", pentru aceasta intrebare... nu cred ca trebuia sa se ajunga acolo, pana la urma nici nu conteaza. Daca cineva nu intelege ceva, este datoria noastra, a celor care intrebam sa explicam pe inteles, pentru a primi un feedback adecvat.
Daca nici atunci nu este... atunci trecem peste.

Iar legat de ultimul aspect, zodia... nu stiu daca era vorba despre curaj aici. In lume exista lucruri mai grele de zis, pentru care iti trebuie mult curaj.

Zi frumoasa la fel!

| gemeni6226 explică (pentru DoarBogdan):

Stiu ca nu ai vrut sa insinuezi, eu am facut o mica gluma nevinovata iar restul nu se refera doar la raspunsul la aceasta intrebare pentru care era absurd sa ma supar ci la ce fel de observatii mi-au venit de-a lungul anilor de cand sunt pe TPU iar daca am dat eronat si nefolositor nu a fost pentru ca a avut o alta parere ci pentru ca era totalmente nedocumentat doar si-a dat cu parerea sa se afle in treba, nu-mi plac si niciodata nu o sa-mi placa oamenii care isi dau cu parerea fara sa se documenteze sau sa argumenteze temeinic. Oricine poate sa aiba o alta parere dar sa aiba argumente temeinice nu doar sa spuna ceva numai ca sa nu taca.

| DoarBogdan a răspuns (pentru gemeni6226):

In zodiacul chinezesc... sunt sobolan big grin

| Hammurabi a răspuns:

Cât de inteligenți pot fi, din moment ce-i poți prinde cu o capcană de doi lei? laughing
Probabil sunt doar mai inteligenți decât râmele.

| gemeni6226 explică (pentru Hammurabi):

Nici macar nu ai luat oboseala sa pui intrebarea in google search ca ai fi vazut ca altii nu sunt de acord cu tine.

| Hammurabi a răspuns (pentru gemeni6226):

De ce ar trebui să fie alții de acord cu mine?
Dacă ești tu atât de isteață încât ai sărit repede să dai nefolositor și eronat, atunci explică de ce sunt șobolanii mai isteți decât delfinii, pinguinii, maimuțele, chiar și decât câinii? Te rog.

| gemeni6226 explică (pentru Hammurabi):

Iarasi eronat! Nu am intrebat daca sunt mai inteligente decat alte animale.Am intrebat pur si simplu daca sunt rozatoare inteligente fara grad de comparatie cu nimeni.Si si motivez intrebarea.O data, nu spun la cine erau asezate felii de paine in casa ca soldateii intr-un loc destul de neobisnuit-la intrebarea mea cine are aceasta preocupare ciudata de a pune feliile de paine in asemenea ordine intr-un loc asa de ciudat raspunsul a fost:sobolanii in timpul noptii! Iata de ce am vrut sa atrag atentia si am stiut de ce pun aceasta intrebare.

| Dismally a răspuns:

Da, sunt foarte inteligenti din pacate.