| FilosofulDepresiv2022 a întrebat:

Sunt singurul care simte ca personajele din animeuri au vieti mai bune decat mine?

18 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai sigur multi de pe acolo au "vieti" mai pline de bucurie, fericire si amuzament. Chiar tu poti face un anime in care sa fie cea mai frumoasa poveste de viata.

Revenind la realitate... nu este vorba numai de tine, multa lume duce o viata nefericita.

| ChrisRo a răspuns (pentru DoarBogdan):

Da, asa e, multa lume e nefericita. Filozofia o da de gard cand incearca sa explice fericirea, insa sociobiologia o nimereste chiar bine, si anume; principalele ingrediente ale feicirii sunt sanatatea, atractivitatea fizica si inteligenta. Daca unul din astea lipseste, atunci poti fi nefericit.

| FilosofulDepresiv2022 explică (pentru ChrisRo):

Asa e, important e sa le ai pe toate 3.Eu am doar 2 din 3(sanatatea si inteligenta), dar atractivitatea fizica lipseste, deci da...

| T0T a răspuns:

Mai bună, discutabil. Mai interesantă, sigur. Sunt show-uri făcute ca să atragă, deci au nevoie de personaje cu o viață interesantă. Cel puțin personaje din prim plan.

| Catrice a răspuns:

Au unii și vieți nașpa, da' n-ai dat tu de ei.

| SilentRain a răspuns:

Tu realizez că nu sunt reale...

| FilosofulDepresiv2022 explică (pentru SilentRain):

Normal ca da!

| SilentRain a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Și cum compari o ficțiune cu realitatea?
Sunt oamenii care o duc mai bine ca tine și care o duc mult mai rau ca tine

Nimic în viața nu se realizează fara muncă, orice ce te nemulțumește are și-o rezolvare doar că trebuie să o cauți ^_^

| Dismally a răspuns:

Poate mai interesante nu mai bune, daca ma gandesc spre exemplu la Attack on Titan mi-e bine unde sunt, nu as vrea sa fiu in locul lor big grin

| IgnatVictor a răspuns (pentru Dismally):

Ar fi amuzant ca un om să facă parte din lumea Attack on Titan... dacă e Ackerman.

| oglindasultanului a răspuns:

Cand ne uitam la un "anime" (sau oricare film) ei sunt inconjurati de niste obiecte si persoane, de care nu avem parte in realitate, si vedem cum sunt veseli la ele, cand viata nu ne merge astfel.

| ForeverAlone97 a răspuns:

Stiu ce zici. Ce parere ai despre Yu yu hakusho?

| FilosofulDepresiv2022 explică (pentru ForeverAlone97):

Momentan sunt noul in "domeniul" animeurilor! Nu il stiu pe acesta!

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

E din anii 90

| alexalx1234 a răspuns:

Se pare că minunatul nostru domn Onur are boală pe anime-uri și nu se poate abține din a comenta aiurea.

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Alt caz anime trauma

| Cheo0S a răspuns:

Nup.
Animeurile sunt perfectiunea.

https://youtu.be/cts7jOdPmn4

| IgnatVictor a răspuns:

Pentru început, îmi place încrucișarea dintre „Tokyo Ghoul" și „I want to eat your pancreas" a pozei tale de profil. Apoi da, e normal să simți că personajele din anime-uri au o viață mai bună decât a ta, pentru că ele reprezintă produsul unei ficțiuni, a unei lumi ireale. Este evident că astfel de persoane imaginare au un trai mai interesant decât cel al oamenilor reali. Tocmai de aia trăiesc ele așa, pentru ca oamenii obișnuiți, care trăiesc o viață simplă/normală, să se simtă atrași de diversitatea din viața personajelor anime.