| Mario1994 a întrebat:

Sunt trista. Nu am prieteni. Nimeni nu prea ma baga in seama, poate nu sunt sociabila cum trebuie. Sunt tacuta intr-un fel, cred ca nimeni nu ma vrea ca o amica. Nu stiu care e cauza. Eu de multe incerc sa imi fac prieteni dar e imposibil. Aveti aceeasi situatie?

33 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Da, m-am obisnuit cu singuratatea. De vina e aura care o avem, emanam o energie negativa pentru prosti si panarame care se sperie de noi si fug. Dumnezeu ne fereste de necazuri de aia ne tine asa, stie banditul ce plan are pentru noi dar eu ii multumesc pentru ca adun multi bani fara sa ies cu lumea sai cheltui

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Am avut și mi-a trecut.
Dar a avut și Topârceanu.
Și Mircea Baniciu a făcut un cântec folk cu el.
https://www.youtube.com/watch?v=IHptwvCKFss
Eu zic să îți pui melodia o dată pe zi, să o înveți să o fredonezi, asta o să te ajute.

| anonimg a răspuns:

Pentru toti cei tristi, singuri, pentru toti cei care nu au ajuns sa cunoasca sensul vietii si poate chiar au pierdut sensul ei: ii sfatuiesc sa intre pe portile bisericii adventiste de ziua a saptea din localitatea lor.
Sa nu creada cineva ca biserica are nevoie de oameni; ci ea a fost infiintata tocmai pentru nevoile lor. Biserica sunt oamenii, nu zidurile ei. Ea a fost facuta "pentru toate popoarele", nu doar pentru membrii ei.
Cine va intra pe portile ei se va bucura de viata; de adevarata viata pe care lumea nu o ofera. Acolo fiecare suflet isi va gasi implinirea; singuratatea si tristetea se vor risipi ca si cum nu ar fi existat niciodata. Acolo fiecare muritor va sti pentru ce sa traiasca. Este imposibil ca de acolo sa mai poti pleca asa cum ai venit de acasa; cum ai iesit de pe portile ei iti vei dori cu ardoare ca sa te reintorci iarasi, si in toate zilele saptamanii te vei gandi numai la aceasta reintalnire. Toti cei singuri si fara prieteni se vor bucura de foarte multi prieteni.
Acolo nu se gasesc "sfinti" asa cum ne-am obisnuit sa-i vedem pe pereti. Radem cu cei ce rad, si plangem cu cei ce plang.
Adriana, daca vrei sa nu mai fi trista, daca vrei sa iti faci prieteni sinceri, atunci ai la dispozitie 6 zile din saptamana in care sa cauti biserica adventista din localitatea ta, sa-i cunosti programul, si timp sa te pregatesti si sa nu iti faci planuri pentru sambata. Iti spun ca nu iti va parea rau.

| Frank51 a răspuns:

Nu trebuie sa incerci sa iti faci prieteni, ci sa vina de la sine. Nu trebuie sa incerci sa fi sociabila, ci sa vina de la sine. Daca fortezi chestiile astea te fortezi pe tine, si crede-ma ca se poate vedea foarte bine cine are probleme de integrare. Esti timida? Foarte bine, timiditatea nu are legatura cu sociabilitatea. Crezi ca esti prima persoana cu probleme? Nu. Solutia? Incearca sa nu iti mai pese ce cred altii despre tine cand esti in public, fi naturala. Lucreaza la caracterul tau, treci peste timiditate, este foarte usor. Avem o viata prea scurta si plina de probleme ca sa fim timizi si antisociali.

| SilentRain a răspuns:

Da am avut, e absolut normal
Ai nevoie sa te cunoști tu pe tine mai mult și sa începi sa vorbești cu oameni
Ai nevoie de dezvoltare personala, mergi la un psiholog o sa te ajute, baftabig grin

| OldSoul a răspuns:

Ei bine, tind sa cred ca stiu care e problema ta.
Nu prea stii sa socializezi, si de aici problema.

Incerci, dar nu prea reusesti.
Ai oportunitati, dar nu prea poti profita de ele.

Ei bine, cam asta cred eu ca ar fi problema.

Am mai intalnit persoane de genul, si sincer, e cam greu sa mentii o conversatie cu respectivele.

La inceput, reuseam sa fac conversatie cu ele, insa, cu cat faceam eu mai multa conversatie, cu atat se obisnuiau ele ca mereu eu sa fac greul, sa fac eu conversatia sa decurga, si uite asa, incepeam sa primesc raspunsuri seci, si asa ajungeam intr-un moment in care nu mai stiam nici eu ce sa zic, iar cam acolo se termina tot.
Eu unul am ajuns in stadiul in care ofer seen la raspunsuri monosilabice, la emoticoane, si chestii seci.

Adevarul e ca fetele in general, sunt obisnuite sa li se ofere totul, chiar si cand vine vorba de conversatii.
Cel mai adesea baietii incep conversatia, tot ei incerc sa o faca sa decurga, iar cand una se termina, mai exista alti 2 tipi care ti-au scris, si aici totul o ia de la 0.

Daca vrei sa scapi de situatia asta, incerca sa faci si tu conversatie, sa nu mai raspunzi doar la intrebare, ci, din contra, sa lungesti conversatia, sa oferi prilejul de a oferi o replica persoana cu care vorbesti.

Incearca sa eviti pe cat posibil raspunsurile monosilabice, gen "Da" "Nu" si asa mai departe.

Incearca sa vorbesti despre tine, despre amintirile tale, despre modul in care ti-a decurs ziua.

| Mario1994 explică (pentru OldSoul):

Asta e problema ca nu stiu sa socializez, is mai retrasa, poate nu is pentru nimeni cu care sa discute cineva... In plus ca sunt sasaita, nu ma fac inteleasa. Nu stiu ce sa fac. Cand vorbesc cu cineva rar, ma blochez si nu mai zic nimic. Ce proasta is. Sfatul tau e bun

| OldSoul a răspuns (pentru Mario1994):

Nu stiu, eu as vrea sa cred ca problema ta nu e chiar atat de grava.
Poate doar nu ai intalnit persoane destul de sociabile si de rabdatoare astfel incat sa poti vorbi cu ele deschis.

| zurick a răspuns:

Am trecut prin asta.Nu te aştepta să te salveze cineva, doar tu o poţi face.

| Plato a răspuns:

In poza nu esti cu o amica?

| Mario1994 explică (pentru Plato):

A fost amica dar nu mai e.

| Endoryus a răspuns:

"Nu stiu care e cauza." Pai. " Sunt tacuta " si "nu sunt sociabila cum trebuie".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sau poate nu esti inconjurata de oamenii care trebuie, si nu ma refer la alti tristi cum e ãla de mai sus.

| chuckmanson a răspuns:

Aproximativ.
Singurul lucru care mă ține de la suicid este ironia față de alțiilaughinglaughing
Și frica de moarte.
Oricum viața e doar o glumă proastă și toți vom dispărea pentru totdeauna la un moment dat

| GirlOnline81 a răspuns:

" Sunt tacuta intr-un fel... de multe ori incerc sa imi fac prieteni, dar e imposibil."

Eu nu cred ca esti tacuta. Cred ca poti sa vorbesti deschis atunci cand esti inconjurata de oameni care sunt pe aceeasi lungime de unda.

| shrink a răspuns:

Nu laughing

| Mario1994 explică (pentru shrink):

Nu stiu ce e amuzant.

| RAY a răspuns (pentru Mario1994):

Esti asa pentru ca refuzi orice conversatie apoi te plangi, eu am incercat sa vb cu tine tu pauza, te mai si miri

| SilentRain a răspuns (pentru RAY):

Lasă fata în pace canibalule, tu chiar vrei sa violezi tot site-ul, nu mai scapă una de tine maaa laughing)

| RAY a răspuns (pentru SilentRain):

Eu vreau sa ajut atat, dar daca nu vrei ce sa fac, asta e scopul acestui site ajutorul, sunt la dieta, consum mai mult peste

| Mario1994 explică (pentru RAY):

Sunt retrasa, am frica in mine. Nu stiu sa port conversatie. Poate nu sunt potrivita pentru nimeni. Nu ca nu refuz orice conversatie. Imi vine sa renunt la tot

| RAY a răspuns (pentru Mario1994):

Ce frica poti avea cu un anonim care nu te cunoaste? numai vorbesc de realitate, daca ti frica virtual, iti dai seama ca problema ta sunt de ordin psihologic nu ca alti nu ar vorbi cu tine

| SilentRain a răspuns (pentru RAY):

Nici chef de cearta nu ai azi? Pfff ma duc sa spăl vasele, astăzi nu vrea nimeni sa se certe cu mine sad

| SilentRain a răspuns (pentru RAY):

SĂRACI, când îmi cumperi rochiță? laughing) Vezi ca ai promis

| RAY a răspuns (pentru SilentRain):

Cand ai forme si tu

| SilentRain a răspuns (pentru RAY):

Scândură ara forma, asta ca să știi și tu... E dreptunghiulara, baaaaaalaughing))
Lasaaaaaa ca ma îngraș eu, și te pun la plata

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mario1994):

Nu esti singura :)). Nici eu n-am prieteni, socializarea este principalul meu defect.
In foarte putinele ocazii, (la munca etc) cand sunt printre altii de varsta mea, sunt total diferit/retras/freak nu gandesc ca ei. De ani buni n-am mai socializat/iesit in oras cu cineva.
Chiar am realizat ca in anumite cazuri in special cand vorbesc cu fete :daca nu imi adun gandurile balbai.
Tristetea- cafeau ajuta la reducerea depresiei, + filme/muzica/jocuri sau chaturi -vorbesti cu altii/altele din celalalt capat a globului. Descoperi alte mentalitati
Ganduri negre- si eu gandeam/gandesc la chestii de genu. Dar asta e viata
uite 3 piese care sa-ti aline tristetea :
Carnival of rust: https://www.youtube.com/watch?v=MKk1u5RMTn4
Bring me to life: https://www.youtube.com/watch?v=3YxaaGgTQYM
Don`t Jump: https://www.youtube.com/watch?v=NTwYdiuQa34

| LupusDei1993 a răspuns (pentru SilentRain):

"Lasă fata în pace canibalule, tu chiar vrei sa violezi tot site-ul, nu mai scapă una de tine maaa"
Pun pariu ca daca unul isi pune poza cu o femeie sexy hop si Ray lol

| RAY a răspuns (pentru LupusDei1993):

Nu sunt asexual, homosexual, imi plac fetele

| LupusDei1993 a răspuns (pentru RAY):

Am glumit stai calm

| Derkes a răspuns:

In poza de profil, care esti dintre cele 2 fete?

| Mario1994 explică (pentru Derkes):

Prima din stanga.

| girada79 a răspuns:

Da și sunt gata să te ascult fără a te judeca. Căută-mă pe Facebook Marius Viorel Girada sau pe e-mail girada_mariusviorel@yahoo.com