| anonim_4396 a întrebat:

Sunt veșnic nemulțumit si nefericit, sincer chiar nu stiu ce m-ar face fericit pe lumea asta, e o raritate sa fiu vesel.

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Asta pentru ca cauti fericirea si dai mereu peste suferinta, in loc sa cauti o stare de pace, liniste tu cauti in zadar fericirea

| Donsavas a răspuns:

Trebuie să ti găsești o pasiune care sa te integreze social. Oamenii fericiti au o pasiune si socializeaza.

| gemeni6226 a răspuns:

Asta depinde si de ce conditii ai acasa. Daca ai toate conditiile si totusi esti nefericit incearca sa faci un bine.Incepe cu mama ta.De exemplu spala vasele o data pe saptamana sau fa-i o cafea sau un ceai.Du gunoiul jos.Sti ce mult conteaza? Facind un bine o sa te simti si tu mai bine.Mie mi-e cumva sa-i zic baiatului sa ma ajute ca si mie imi trebuie miscare dar citeodata asa de bine mi-ar pica.O data nu m-ar ajuta cu nimic e drept ca nici nu-i cer dar mi-ar pica foarte bine sa ia initiativa.Are servici, are 26 de ani dar de aceea asteapta ca tot dar absolut tot sa fac eu inclusiv aprovizionarea, plata facturilor,.Fa o plimbare zilnic indiferent cum e vremea fara(minimum 20 minute.Sti ce mult conteaza? Si neaparat gaseste-ti o pasiune.Eu am muzica si filmele de cand ma stiu si cititul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu una nu cred in fericire. Fericirea este produsul mass media:,, Cumpara asta si vei fi FERICIT!". Cand te uiti pe Facebook si Instagram si vezi ce FERICITI si perfecti sunt oamenii din poze. Exact, in poze. In realitate numai ei stiu ce e in familia lor. In sufletul fiecaruita exista cate o lupta interioara, muta. Fiecare are frustrari, regrete, suferinte.,, De Craciun suntem toti FERICITI" Ba nu. Asta se vrea sa se creada. Cine zice ca e fericit, minte. De ce am minti? Nu poti fi fericit, ci doar mai putin nefericit. Iar ca sa fii asa, rezolva-ti problemele de demult, frustrarile. Daca te-ai certat cu cineva, impacati-va. Fa-ti ordine prin casa, iesi mai mult pe afara. Stai pe o banca si gandeste-te la tine si la viata ta. Ce vrei de la ea? Atinge-ti scopurile, un vis avut dar neimplinit este mai dureror decat ceva ce ai incercat, dar n-ai reusit.

| Dandinelle a răspuns:

Fericirea nu poate fi conditionata. Trebuie sa-ti dai tu seama ca nu ceva anume te face fericit ci tu accepti sa fii fericit in momentul ala.
Daca ajungi sa conditionezi : de la daca X, Y lucru se intampla, sau X, Y raspuns la intrebarea aia atunci o sa fiu fericit. Atunci nu e fericire autentica, iar momentul de fericire o sa fie doar superficial si pentru moment.
Fi fericit ca traiesti, ca experimentezi viata asa cum e, ca ai maini si picioare sa mergi sa vezi lumea, ca ai minte sa gandesti si te duce capul. Nu uita ca fericirea e in tine, iar cand te iubesti o gasesti.
Pe langa astea, cauta-ti un hobby, incearca, nu te da batut, prin practica capeti experienta si devii expert in ceea ce faci.

| Rihhana1 a răspuns:

Uite-te la un film, gaseste-ti o iubita, iesi in oras cu prietenii, cumpara-ti un animal de companie si asa vine cheful de viata.

| 70gabriela70 a răspuns:

Buna!
Incearca sa descoperi ceea ce te face fericit.
Experimenteaza!