| Silwian a întrebat:

Suntem o tara de pudici? Si cenzura inca este la moda?

Răspuns Câştigător
| christine99 a răspuns:

Chiar mai e nevoie sa intrebi, evident ca e o tara de pudici. Sunt parinti care nu vorbesc cu proprii copiii nimic despre sexualitate ca e rusine. La biologie capitolul despre sistemul reproducator profa a zis " asta veti citi voi acasa" si a trecut la alt capitol.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cenzura in prezent e rezultat al globalizarii, astfel fiind la moda in toata lumea, nu doar la noi in tara.

| ibaal a răspuns:

Pudici nu suntem deloc ca natielaughing
Cat despre cenzura...e in floarelaughing

| LadyDot a răspuns:

Din punctul meu de vedere nu, nu suntem o tara de pudici. Suntem pudici doar atunci cand un anumit lucru nu este conform normelor sociale cu care suntem noi obisnuiti, dar nu mai suntem pudici cand avem o divergenta si "ne spalam rufele", cu toate detaliile necesare in public. Suntem pudici cand vine vorba de sex? Nu, sexul este vandut peste tot, dar suntem pudici cand trebuie sa vorbim despre el din lipsa culturii sexuale.
Iar legat de cenzura, ce cenzuram noi ca si popor de fapt? Cenzuram libera exprimare, creativitate, inteligenta uneori, cenzuram personalitatea tinerilor care vor sa faca altceva decat au facut generatiile anterioare. Cenzuram tot ce ar putea insemna progres din frica de responsabilitare. Suntem o tara de plangaciosi, care refuzam sa ne asumam ceea ce suntem; devenim pudici si cenzuram doar pentru a ne putea trai viata in continuare in ignoranta obisnuita.
Repet, e punctul meu de vedere, sper ca am inteles corect intrebarea ta happy.

| Silwian explică (pentru LadyDot):

Hai sa faci un experiment si ai sa vezi ca suntem o tara plina de Cenzura! Adreseaza aici o intrebare... ceva mai sensibila! Si ai sa vezi ca nu o va publica! )))))))))

| LadyDot a răspuns (pentru Silwian):

Eu am spus ca nu suntem pudici decat cand vrem sau ne depaseste subiectul. De cenzurat, normal ca se cenzureaza tot ce nu e in acord cu cel/cea care detine puterea de a cenzura.