| Apokales a întrebat:

Sunteti adeptii ideii ca trebuie sa traim momentul sau adeptii ideii ca trebuie sa sacrificam momentul?

20 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Sunt adeptul sa traim momentul nu vad nici o motivatie de a-l sacrifica, decat daca dupa aia as avea o satisfactie mai mare obtinand ceva, decat daca n-as fi sacrificat momentul, deci depinde de miza.

Daca nesacrificand momentul am nivel de satisfactie 5 sa zicem, si daca sacrific am 3, atunci traiesc momentul.
Daca nesacrificand momentul am nivel 5, dar sacrificand si obtinand ceva mai tare dupa, am nivel de satisfactie 8, atunci sacrific momentul.

| Apokales explică (pentru Mosotti):

Sacrifciul nu inseamna niciodata pierdere, cel putin nu este facut pentru a pierde ceva. In schimb recompensa este incerta, nu se stie cand va veni, cu cat va veni si daca va veni vreodata.

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Pai daca nu se stie, de ce sa pierd eu un moment sigur, sacrific daca stiu ca obtin ceva, nu aiurea sa raman cu degetu` in gura la o adica. Nu dau vrabia din mana pe aia dupa gard.

| Apokales explică (pentru Mosotti):

Pentru ca este singurul mod in care vei putea salva viitorul incert de la un potential dezastru, respectiv viata ta si a celorlalti.

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Dar de ce sa nu-mi traiesc eu prezentul? Stii ce se zice ca cine traieste in viitor e anxios si cine traieste in trecut e depresiv.
Ca depresivu ala din parc:

Ia uite copiii aia vaaai nu mai sunt ca ei, ce bine era atunci. Varianta depresiva.
AAAOleeeeu, uite mosii aia, asa voi ajunge? Varianta anxioasa.
In timp ce sanatosul isi traieste momentul la maxim.

Bine, nici sa exageram, sa vindem tot sa jucam la cazino ca asa ne place si sa ajungem pe strazi maine, zic in cazul unei vieti normale ca orice om.

| Apokales explică (pentru Mosotti):

Pe asta cu anxietatea si depresia ai luat-o dintr-un meme. Anxiosul face ceva cu privire la viitor sau doar isi traieste conditia gandindu-se la viitor, adica fara sa ia nicio masura?

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

In general anxiosul nu prea are prezent, asta este semnalul, si traieste conditia pentru ca nu poate rezolva viitorul, ca daca poate sa rezolve, nu mai are frica, insa un sanatos chiar daca nu le poate rezolva, nu are asa frica, isi poate trai prezentul.

Batranetea, bolile, saracia (ca nivelul de inteligenta iti e dat de sus, daca ai atat, atat si bani ai, n-ai ce face), uneori si singuratatea, astea multi nu le pot rezolva, si anxiosii sunt vai de mama lor.

| Freya1 a răspuns:

Sunt adepta ideii ca trebuie sa judecam momentul.
Adică nu poti sa dai cuiva in cap doar pentru ca te-ai enervat pe moment.Sau sa iti înșeli partenera doar pentru ca ti s-a ridicat scula sau sfarcurile cand ai vazut ceva mai provocator.

| Celcestietot a răspuns:

Ca trebuie sa il sacrificam zeilor!

| J0B0MAT a răspuns:

Momentul trebuie trăit pentru că nu știi ce îți rezervă viitorul.
Relaxarea și uitarea de griji e un lucru esențial, nu o sacrificare a momentului. E o alt fel de trăire a momentului, mai liniștită. Nu mă refer prin asta la a sta degeaba mereu și să te aștepți să îți vină totul pe tavă.
Mi se pare că sacrificăm momentele când pierdem timpul, precum stresându-ne pentru diverse chestii.
Nici eu nu trăiesc mereu momentul, am clipe pe care le irosesc, dar continui să lucrez la mine.

| mentholinks a răspuns:

Prea vag, fii mai explicit. Eu pot sa le fac pe amandoua in acelasi timp.

| Apokales explică (pentru mentholinks):

Ar trebui sa ne relaxam mai mult si sa uitam de griji sau sa muncim mai mult ca sa nu le avem, desi amandoua pot avea efecte nedorite daca le analizezi mai bine.

| mentholinks a răspuns (pentru Apokales):

Eu zic ca trebuie sa fim chibzuiti. Sa ne relaxam dar sa nu ne culcam pe-o ureche.

| CostinAlamariu a răspuns:

Problema traitul in moment este ca trebuie sa fii un mincinos ipocrit sa traiesti o asemenea filozofie de viata.
De ce?
Fiindca nici macar cel mai avid traitor al momentului nu traieste cu adevarat in moment. Cel putin nu tot timpul. Oamenii sunt obligati sa faca lucruri care nu țin de momentul prezent ci de cel viitor. E imposibil sa "traiesti momentul" in mod constant.
Varianta mai sincera, mai onesta, mai practica si mai buna e sa nu te limitezi voit la momentul prezent.

| Apokales explică (pentru CostinAlamariu):

Ce ai alege dintr-o petrecere cu o fata/baiat pe care o/il placi sau sa inveti pentru un examen important de maine? Ambele iti pot decide soarta. Traiesti momentul sau il sacrifici?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Apokales):

Pun in balans alegerile si iau cea mai inteleapta decizie.

Ma gandesc ca nu in fiecare zi dau examene importante, dar in fiecare zi in care sunt liber pot sa petrec cu fata de care imi place deci evident aleg sa sacrific "momentul" ca sa pot beneficia dupa si de examenul luat si de timpul petrecut cu fata.
Practic win-win.

| Apokales explică (pentru CostinAlamariu):

Ideea era ca nu poti, aia era o oportunitate. Deci ce faci, fata sau examenul?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Apokales):

Examenul. Mai sunt si alte fete laughing

| Apokales explică (pentru CostinAlamariu):

La asta ma gandeam si eu laughing. Si cu banii castigati in viitor dau de altele mai bune.

| mastadont a răspuns:

Dar poți cumva să trăiești altcândva decât în momentul actual? Prezentul e tot ce avem, trecutul nu mai poate fi schimbat și e doar în mintea noastră iar viitorul e atât de incert încât nu merită să-ți faci planuri detaliate, mai ales pentru viitorul îndepărtat. Eu sunt adeptul ideii că trebuie să trăim în prezent, să ne bucurăm de ce avem acum căci într-un viitor incert s-ar putea să fie prea târziu.