| Hdhdj a întrebat:

Sunteti de acord cu faptul că unele persoane chiar nu merita ajutate? Adică dacă tu ajuți pe cineva si persoana aia mai tarziu te înjură sau se pisa pe vorbele sale, ajungeți la întrebarea de mai sus?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde cine este persoana pe care vrei sa o ajuti si motivele acre le are de te injura.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Presupun ca toate persoanele merita ajutate, intr-un anumit fel, daca ne referim pur si simplu la oameni si la o parere obiectiva.

Dar cum suntem oameni, si ne lasam purtati de emotii, atunci... spunem ca unele persoane nu merita. Dar cine suntem noi sa judecam asta? Poate mai bine zis, ca nu merita sa le ajutam noi, cei care spunem asta, ca asa consideram noi.

Legat de a doua parte, ca daca ajuti pe cineva si apoi face acele lucruri pe vorbele tale, ce treaba mai are cu noi? Tu ajuti pe cineva pentru ca vrei sa ajuti, nu pentru a primi recunostinta dupa, nu?

| Hdhdj explică (pentru DoarBogdan):

Ai dreptate pana într-un anumit punct. E bine sa ajuți, dar pana in punctul tolerabil. Altfel lumea te ia de prost

Răspuns utilizator avertizat