| mentholinks a întrebat:

Sunteti de acord cu introducerea unei legi pentru sinucidere asistata fara motiv? Ar fi mai usor pentru multi.

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Da, sunt de acord, are omu dreptul democratic sa decida ce face cu viata lui, mai ales ca daca se sinucide nu afecteaza societatea cu nimic, deci n-ar avea de ce sa nu aprobe.

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu sunt de acord. De altfel ce intelegi tu prin "fara motiv"?

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu!
DE CE s-ar indroduce o asemnea lege? apoi cei care se sinucid cum pot fi sanctionati? incalca legea?

| Mosotti a răspuns (pentru Fatamuntilor):

S-ar introduce aceasta lege pentru a respecta democratia, dreptul de a alege al omului, atat timp cat nu fac rau la nimeni am dreptul sa aleg ce fac cu viata mea, si oricum cum foarte putini vor face asta, e foarte okey.
Din contra, mai scapa societatea de oameni cu probleme.

Ptr ce sa fie sanctionati aia care se sinucid?

| Lukasssz a răspuns:

Pai nu ar avea sens...

| Mosotti a răspuns (pentru Lukasssz):

De ce nu ar avea sens? N-am luptat pentru democratie? Fiecare are dreptul sa aleaga ce sa faca cu viata lui, si atunci de ce sa o faca cu metode chinuitoare sa mai ramana si handicapati, e normal sa ti se respecte dreptul de a muri decent.

Fundatia care acorda suicidul asistat in Elvetia se numeste Dignitas, de la demnitate.

| 19flo79 a răspuns:

Nu inteleg de ce asistata?
Sa te ajute daca dai gres? happy

| TheGreatSouthernTrendkiII a răspuns:

Nu. Si nici cu motiv.
Nu scrie nicaieri ca viata trebuie sa fie usoara.

| Mosotti a răspuns (pentru TheGreatSouthernTrendkiII):

Este un drept democratic de a alege ce faci cu viata ta, daca iti convine sau nu viata, de ce sa iei acest drept?
Ca oricum foarte putini o vor face, deci chiar nu ar conta pentru nimeni.

| TheGreatSouthernTrendkiII a răspuns (pentru Mosotti):

Nu iau nimanui niciun drept de a alege ce sa faca cu viata sa.

| Mosotti a răspuns (pentru TheGreatSouthernTrendkiII):

Pai daca nu iei drept, lasi ca orice om care nu mai vrea sa traiasca, sa o poata face decent, nu sa se chinuie facand prin metode urate cand poate scapa si sa fie mai rau apoi.

Si ca sa castigi, pui si o taxa, si gata, pe langa cat costa efectiv asistenta si asa, si in plus.
Si statu castiga doua chestii, una banii, a doua scapa de oamenii cu probleme.

Si daca are de castigat, de ce n-ar face asta? Adica nici sa mor pe banii mei n-am voie?

| TheGreatSouthernTrendkiII a răspuns (pentru Mosotti):

Nu, daca nu iau nimanui dreptul de a alege ce sa faca cu viata lui nu inseamna ca trebuie sa sutin crearea unor locuri in care oamenii sa mearga sa fie omorati.