| anonim_4396 a întrebat:

Sunteti de acord cu lucruri morale, dar ilegale? Dar cu cele legale, dar imorale?

Răspuns Câştigător
Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Moralitate este pentru mine un termen depasit, mult prea uzitat. Ca si obscenitate. Ne este interzis sa pronuntam cuvinte pe care altii le-au incarcat de vulgaritate, insa nu ne educam progeniturile sa faca sex protejat. Ce e moral? Dar imoral? Care este granita? Si cine o stabileste?
Si apoi, legalitatea in genere, e facuta de oameni imorali sa le serveasca propriilor interese si sa manipuleze. Si vice-versa. Exemplul Bibliei e mai mult decat sugestiv.

2 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Exemple. In principiu, pentru mine e mai importanta valoarea morala pe care eu o dau, decat legalitatea sau moralitatea generala. Asa ca sunt de acord mai degraba cu lucruri morale si ilegale decat cu cele legale si imorale.

| DMV a răspuns:

Un student da examen la logica si pica. Suparat merge la prof si ii propune un targ:
-Domn profesor vreau sa va propun ceva.
-Zi ma.
-Va pun o intrebare de logica si daca nu stiti raspunsul imi schimbati nota din 3 in 8?
Profu find sigur ca e de neintrecut la logica accepta iar studentul ii spune:
-Ce e legal dar ilogic, ilegal dar logic, ilegal si ilogic toate in acelasi timp?
Sta proful se gandeste, iar dupa cateva ore ii schimba nota studentului si il roaga sa-i spuna raspunsul.
-Domn profesor legal dar ilogic este faptul ca dv aveti o sotie cu 25 de ani mai mica. Ilegal dar logic este faptul ca sotia dv are un amant. Iar ilegal si ilogic este faptul ca tocmai ia-ti schimbat nota amantului sotiei dvoastra.

Lasand gluma la o parte, sunt de acord cu cele morale dar ilegale, si nicidecum cu cele imorale si legale. De ce? Pentru ca legal inseamna care e in conformitate cu legea, lege care e mana-n mana cu Constitutia, care a fost scrisa de alti oameni, oameni cu unele intentii si concepte diferite de ale mele. Intr-o sala de judecata legea e oarba si flexibila. Poti scapa de puscarie/amenzi/etc dar daca ai facut un lucru imoral din punctul tau de vedere de ala nu mai scapi. Te bantuie tot timpul. E mult mai importanta linistea sufleteasca pentru ca ai facut un lucru cum ai vrut tu, decat linistea caracteristica unei vite care a facut un lucru cum i s-a spus asa ca n-o sa fie biciuta.
Daca legea era scrisa de mine, ma gandeam putin mai mult la raspuns, dar tot moralitate as alege.