| Superior a întrebat:

Sunteti de acord cu masinile autonome?
Eu nu le suport din aceste motive :
1. Rapesc placerea condusului. Da,o sa sara multi acum ca "condusul" e o necesitate, dar nu trebuie sa incalci legea sa te distrezi conducand. Am intalnit chiar si pensionari care mi-au marturisit ca au momente in care ar conduce toata ziua happy Dar mno... unii ar vrea daca se poate sa aiba un robot care sa le plimbe catelul,sa le faca de mancare, sa-i stearga la fundulet dupa treaba mare, sa le baga in gura sa manance... asta e.
2. Nu sunt sigure. Daca un terorist pune mana pe reteaua care le guverneaza... R.I.P.
3. Colecteaza prea multe date personale.
4. Ultimele remarci cu privire la comozii si puturosii planetei de la primul motiv.
Accidentele vor fi reduse cand permisul va fi dat cui trebuie si cand va exista infrastructuri rutiere acolo unde nu exista.

11 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

De ce nu?
Poate nu toti vor sau nu pot sa conduca, de exemplu eu, ti se pare ca sunt comod si puturos?
Ti se pare ca as vrea sa-mi plimbe un robot cainele, sa ma setarga la c*r sau sa-mi faca de mancare?

Generalizezi intr-o maniera proasta, care te aproba numai pe tine. De ce esti atat de radical in aspecte inexistente?
Daca-ti ia date personale ce? Ti-e frica ca te trezesti cu talibani la usa? Crezi ca-ti fura banii din buzunar? Toata lumea cu "colecteaza date personale" dar habar n-au de ce si ce fac cu ele, deci muică zici ca te preda la furt de organe si taiat de copii. Da, datele se vand, insa la gramada, daca-ti apar niste reclame cu continut de interes pentru tine, asta nu inseamna ca vine la tine sa te taie/ sa-ti fure banii.

Abia astept ziua in care teroristii vor ataca masinile autonome... asa poate fac rost fortat de potentiali noi membri? rolling on the floor Esti culmea.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Te contrazic.
1. o mașină autonomă azi este o opțiune. Poți să îi decuplezi sistemul auronom și să îți faci plăcerea. Ea este costisitoare. Acum pe pandemie au murit mai puțini decât în perioada aceași de anul trecut, asta din cauză că au murit mai puțini pe șosele.
2. Nu numai pe mașina autonomă poate cineva să te termine. Orice mașină cu un computer de bord de azi are aceeași vulnerabilitate.
3. Date peesonale colectează toți fără să te întrebe. Viața privată este tot mai mult o iluzie.
3. Nu există permis dat cui trebuie. Comortamentul la volan este supus aleatorului unui PC uman dintre urechi, care este guvernat de haos, nu de ordine.

| Dismally a răspuns:

Da, este o evolutie normala. Motivele tale nu m-au convins:
1. Cred ca va exista mereu si posibilitatea de a conduce "manual" daca asta iti doresti.
2. Momentan nu pot fi implementate, nu avem infrastructura pentru asa ceva dar in viitor vor fi mult mai sigure decat ce avem acum. Crezi ca nu s-a gandit nimeni la asta? La ce s-ar intampla daca cineva rau-voitor ar putea sa le controleze cumva de la distanta? vor exista masuri de siguranta, vor putea fi oprite oricand.
3. Ai un telefon mobil, folosesti Facebook, google etc? Daca da nu ai de ce sa-ti faci griji, datele tale sunt deja colectate happy
4. Nu, accidentele vor fi reduse atunci cand TOTI soferii vor respecta regulile de circulatie, cand nici unul nu va depasi viteza, nu va conduce dupa ce a baut ori a consumat alte substante interzise, cand nu va mai fi nici unul obosit sau bolnav in timp ce conduce - adica niciodata. Doar daca inlocuim soferii umani cu robotii... Nu ai cum sa dai permisul "cui trebuie", orice om poate gresi, un robot nu prea are cum.

| AC4S4 a răspuns:

Nu condusul e important, ci deplasarea rapida intre doua locuri. Nu tuturor le place sa conduca si nu toti stiu sa conduca. Condusul si masinile nu mai sunt vazute ca o arta, asa cum erau acum cativa ani, in mod foarte gresit.
Inteleg ca va place sa conduceti si stiti sa numiti marca si modelul unei masini in 5 secunde, dar exista oameni care pur si simplu vor sa se deplaseze si atat. La fel este in orice domeniu, unora le place tehnologia, altii doar vor sa nagivheze pe internet, unora le place medicina, altii doar vor sa fie sanatosi.

Dumneavoastra sunteti tipul de om pe care l-ati descris. Va e frica sa invatati lucruri noi din domeniul care va place. Respingeti orice apare nou. La fel sunt si secretarele care prefera birocratia, nu au chef sa invete sa foloseasca un pic tehnologia. Mascati aceasta frica prin teorii conspirationiste.

Daca nu suntem experti intr-un domeniu nu inseamna ca trebuie sa avem restrictii in a ne folosi de acel domeniu.

| EntertainYou a răspuns:

"Accidentele vor fi reduse cand permisul va fi dat cui trebuie".
Pai majoritatea soferilor sunt oricum mai varza la inceput. Tot iti trebuie niste experienta in ani de zile.
Dar cum sunt unii care conduc masina doar in oras nici 5 km doar pana la mall normal ca n-ai ce sa previi cu adevarat.
A avea permis nu e totuna cu a fi sofer. Sofer bun.

Eu sunt PENTRU masini autonome, tocmai pentru ca prostii cu bani pot reprezenta un pericol mai slab in trafic. E o realitate ca unii au telefoane sau masini mai destepte decat ei. Si din ce vedem, in general tot aia cu bani sunt zmei in trafic. Au bani sau BMW, deci sunt cineva, da-te din calea lor!

| Superior explică (pentru LPCTSTR):

Crede-ma,nu generalizez. Multi din acea categorie de oameni ba chiar viseaza la momentul in care vor avea cipuri in creier si viata normala va fi inlocuita de realitatea virtuala...

| Superior explică (pentru sadrian46):

2.Computerele de bord nu pot afecta controlul unei masini, mai ales cand majoritatea nu au acces la internet (sau acest lucru este optional). Insa, o masina autonoma va avea nevoie de acces la o retea speciala care sa-i permita transferul de informatii dintre pozitia actuala si mediul inconjurator. Hackerii sunt cunoscuti ca fiind periculosi si capabili sa faca multe. In caz contrar, nu s-ar investi sume imense de bani anual in imbunatatirea securitatii sistemelor de calcul.
3.Acest lucru poate fi limitat,daca iti pasa. Eu personal,nu am nici o poza cu mine pe tot internetul. Acum ca stie eMAG-ul ce tipuri de produse ma intereseaza... e strict legat de cookie-urile browserului. Dar masinile autonome vin la pachet cu retragerea dreptului de a detine o masina, intr-un cat se planuieste ca acesta sa fie un proiect de tip "serviciu". Adica fix uber, doar ca driverless, perfect pentru o pandemie de coronavirus unde nu trebuie sa stai nas in nas cu un sofer / sarcasm. Citeam eu undeva ca acest lucru ar decongestiona traficul. Ma gandesc fals, daca oamenii enumerati la 4 ar face abuz de masinile autonome, de preferat sa-i plimbe de 10 ori acelasi traseu,caci asa e omul,profitor,ar iesi exact opusul. Americanii din ce am observat nu le suporta,pentru mai mult sau mai putin motivele pentru care nici eu nu o fac (ei adauga si incalcarea unui drept,lucru cu care ma si consemnez). In schimb, asiaticii, cei mai scarbosi oameni (exceptand Coreea de sud, oamenii aia par mai normali si sa zicem si Japonia, desi chiar si aia imi fac scarba cu sadismul lor culinar si trendurile sexuale extreme) agreeaza cel mai mult proiectul.

| Holiday a răspuns (pentru LPCTSTR):

"Poate nu toti vor sau nu pot sa conduca..."

Pentru ei exista autobuze, trenuri, etc.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Holiday):

"1.Rapesc placerea condusului. "
"4. Ultimele remarci cu privire la comozii si puturosii planetei de la primul motiv."
Prin comozi si puturosi generalizeaza, mai citeste o data.
Daca eu nu vreau sa conduc sunt puturos si comod?!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Superior):

3. Trecerea de la proprietatea personală a vehicolului la utilizarea sa ca serviciu, tip Uber, etc, este deja un trend pe care dta nu îl poți opri, de la proprietate la utilitate. Este o firmă Dexcar care promovează acest concept de economie partajată, care va dobândi un impact tot mai mare, căci este pur li simplu, mai simplu.
Pe mine personal nu mă intereseasă să am povara proprietății unei mașini sau a unui apartament, ci să am cu ce mă deplasa și să am unde dormi. Dacă pot face asta cu ride sharing sau cu o inchirere la un preț confortabil nu am motive să mă indatorez ani de zile pentru a fi propietar.

| aumih16 a răspuns:

Sunt si masini care polueaza!