| Meme10Meme a întrebat:

Sunteti mandri de faptul ca sunteti romani? Eu nu, sunt aroman. rolling on the floor

Răspuns Câştigător
| rapandula a răspuns:

Da. Este o adevarata onoare sa traiesc intr-o tara corupta si saraca plina de hoti, tigani si analfabeti conspirationisti.

| Meme10Meme explică (pentru rapandula):

Vorbeam de mandria de istoria noastra dar este adevarat. Doar Dragnea a furat milioane de euroi

11 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Aromân ca etnie?

| Meme10Meme explică (pentru Ofiintă):

Da,pe linie materna. Fazae ca aromanii sunt tot romani dar am vrut sa vad daca stiu si alti useri

| Ofiintă a răspuns (pentru Meme10Meme):

Am auzit despre această etnie. Cântăreața Elena Gheorghe este și ea aromâncă.

| Meme10Meme explică (pentru Ofiintă):

Si Caragiale, Nicolaescu[securistul ala fara cunostinte istorice], Halep, Becali si Hagi sunt aromani. Dar nu e etnie. Ei sunt romani doar ca sunt imprastiati in Balcani. Daca te uiti, aromana e aproape identica cu romana. Un lucru foarte interesant este ca pana in secolul 19 aromanii aveau o cetate numita Moscopole in Albania de astazi [pe atunci in Imperiul Otoman]. Cetatea aia la apogeul sau avea 60.000 de locuitori doar ca a fost distrusa de turci. Si mai era a doua cea mai dezvoltata cetate din imperiu dupa Istanbul. Dupa ce a fost distrusa cetatea aromanii s-au raspandit peste tot. Multi au ajuns in Imperiul Austro-Ungar unde au facut multe afaceri. Gheorghe de Sina a ajuns al doilea cel mai bogat din respectivul imperiu si tot el a contribuit la constructia podului care uneste Pesta cu Buda. Tot el a facut filarmonica din Viena. Si tot el a facut parlamentul din Viena daca nu ma insel. Mai sunt, dar asta e cel mai important.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai da. Adica... imi e indiferent ca sunt roman big grin

| oglindasultanului a răspuns:

Nu sunt, doar naturalizata de mica cu forta, violenta si minciuni

| Iunicu a răspuns:

Ce are a face? Suntem oameni. Buni și răi, proști și deștepți.
Comunitățile mici sunt mai unite pentru că simt cum încet, încet încep să se dilueze și încearcă să stopeze cumva fenomenul.
Asta suna că și cum ai întreba:
Sunteți mândre că sunteți femei? Eeee, eu sunt bărbat!?
Cum e vremea la voi in Armenia?

| Meme10Meme explică (pentru Iunicu):

Mai,eu glumeam. Stiu ca aromanii sunt tot romani. Si chiar am origini aromane

| Iunicu a răspuns (pentru Meme10Meme):

Aici te înșeli. Aromânii sau Armenii sunt macedoneni ei trăiesc în România la fel ca tătarii sau lipovenii dar sunt comunități etnice.
Aromânii pretind că țara de origine este undeva în teritoriul greciei.
Sunteți cetățeni adoptați de o țară pe care o desconsideri și acceptați ca cetățeni. Pe la 2011 s-a stabilit că sunteți vreo 1300 de capete.
Să fi sănătos și să îți cercetezi rădăcinile.
Strămoșii mei au sosit pe meleagurile noastre pe vremea in care vichingii migrau in căutare de resurse.
Sunt român și sunt mândru că sunt folositor comunității din care fac parte.

| Meme10Meme explică (pentru Iunicu):

rolling on the floor Doamne, inca mai sunt oameni de genul. Daca te uiti la limba aromana, poti vedea ca este foarte asemanatoare cu limba romana. Ba chiar e dialect. Adevarat, aromanii sunt din Balcani dar tot romani sunt. Se vede dupa nume. Multe aberatii aud la viata mea.