| DenqOO a întrebat:

Tarile care nu sunt crestine, ele la fel spun, de exemplu, anul 500 inainte de Hristos?

4 răspunsuri:
| mastadont a răspuns:

Nu. De exemplu, țările arabe sunt acum în data de 28 a lunii ramadan în anul 1442 AH.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Toti istoricii(chiar si cei atei)folosesc aceasta datare, pentru ca se stie 100% ca Iisus Hristos a existat si ca a fost rastignit! Ca nu cred altii in ceea ce a facut el, asta e alta treaba, dar cel putin ca om in carne si oase, toti stiu ca a existat!

| DonEduardo a răspuns:

Pai, depinde.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea există "țări creștine". România nu este o "țară creștină", este seculară. Da, religia majoritară este creștinismul(pe lângă ateism), dar nu e impus prin lege iar celelalte religii nu sunt interzise.
Acum, cât despre întrebarea ta, majoritatea s-au adaptat la acest calendar, nu e neapărat vorba de Hristos, ci de a fi toți în același an. Când se dă data unui eveniment: 15 septembrie 2021, vin oameni de peste tot, e clar că știe toată lumea ce dată este aceasta. Da, din ce știu China sau alte câteva țări măsoară altfel, adică sunt în anul 4000 sau ceva, dar în fond majoritatea țărilor, când vine vorba de evenimente universale, se adaptează la acest calendar.